Sulzberger, gazetari i Pulitzer që intervistoi Ramiz Alinë për mundësinë e marrëdhënieve me SHBA

Sulzberger, gazetari i Pulitzer që intervistoi Ramiz Alinë për mundësinë e marrëdhënieve me SHBA

07:10, 27/10/2021
A+ Aa A-

Më 27 tetor 1912, u lind ditaristi, shkrimtari, fituesi i çmimit Pulitzer në gazetari, Cyrus Leo Sulzberger II.

Ai u lind në Nju Jork dhe ishte pjesë e familjes së botuesit të The New York Times. Edhe pse i lindur me benefite ai rrugën drejt suksesit e përshkron jo vetëm në studimet universitare ku u diplomua me "magna cum laude" në Universitetin e Harvardit por shumë shpejt do të krijonte zërin e tij unik në median e shkruar.

Karrieren e tij si gazetar e nis me një udhëtim pikërisht në Evropë dhe nga reportazhet e tij të para do të ishte edhe Shqipëria, element të cilët preken lehtësisht gjatë një vizite në 23 qershor 1990 në një takim me kryetarin e Presidiumit të Kuvendit Popullor Ramiz Alinë për ta intervistuar atë mbi një tentativë të mundshme të rikthimit të marrëdhënieve me SHBA-në nga Tirana zyrtare.

Sulzberger nga shumë analistë është cilësuar edhe si një aset i gazetarisë amerikane por njëkohësisht edhe i shërbimit të inteligjencës (CIA) pasi ka arritur në kohë të vështira të përcjelli mesazhe gjatë konflikteve të hapura siç ishte ai i krizës raketore ndërmjet ShBA-ve dhe BRSS më 1961.

Në fotografi: C. L. Sulzberger si dhe një material ku tregojnë vizitën e tij në Tiranën e vitit 1990.

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco