Namik Dokle, në dhimbje për Sabit Brokajn: 'Shokët tanë, vdekja po na i rrëmben...'

Namik Dokle, në dhimbje për Sabit Brokajn: 'Shokët tanë, vdekja po na i rrëmben...'

09:10, 13/09/2020

Politikani i njohur Namik Dokle, ish-Kryetar i Kuvendit në vitet 2001-2002, ka shprehur dhimbjen e thellë për ndarjen nga jeta të mikut të tij në jetë dhe në politikë, Prof. Dr. Sabit Brokajn.

Dokle ka gjetur me vend vargjet e këngës së njohur partizane, si më të ndjerat për të përshkruar trishtimin që ndjen sot: “Shokët tanë, vdekja po na i rrëmben...Më shume se kujtdo tjetër nga miqtë e mi, atij i shkon perifrazimi i këngës së njohur partizane...

Sabit Brokaj, njeriu dhe poltikani patriot, me shpirt luftarak, deputet i vlerave të mëdha në shërbim të popullit, ministër i papërlyer në korrupsion, mjek i shkëlqyer dhe human, mik i vyer dhe i dashur!

U ndave nga ne, por ne nuk ndahemi dot nga ti, i dashur Sabit. Harrimi nuk do ta prekë emrin tënd!” përfundon Dokle mesazhin e tij.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

hipokrizia14/09/2020 10:00

Është humane (shqip njerëzore) që në rastin e humbjes së jetës së një njeriu të njohur publikisht, të shfaqësh keqardhjen. Por më duket se sikur teprohet kur disa personazheve të tilla si i ndjeri "profesor" Sabit Brokaj të paraqitet si një vlerë e humbur e shoqërisë shqiptare. Mjeku "profesor" si mision të tij human,duhet të ketë mbrojtjen e jetëve të njerëzve. Nuk mund ta marë për të keq se i ndjeri si mjek i ka shërbyer kupolës së diktaturës, sepse ky është misioni i hipokratit. Mjeku e ka për detyrë të kurojë edhe kriminelët në burgje. Por a mund të "nderohet" mjeku Brokaj si një"politikan i shquar" ? Ai ngeli deri në fund të jetës së tij një adhurues i kriminelit diktator Enver Hoxha dhe armik i cilitdo intelektuali që ka zhbiruar dokumentat e historisë tragjike të diktaturës emveriste, që vrau e persekutoi mizorisht qindra mijë shqiptarë vetëm për mendimin ndryshe, ose më saktë e thënë, vetëm për të mbajtur me çdo kusht pushtetin diktatorial. Po këto ditë dëgjoj që të vlerësohet pas vdekjes një historian "i shquar" i kohës së diktaturës enveriste si "autor tekstesh të historis" për shkollat shqiptare. Po sa të rij shqiptarë janë mashtruar me historinë e tij të shtrembëruar alla komuniste ? Më tërhoqi gjithashtu vëmendjen që në debatin e dhënies me konçesion të Butrintit, nga kryeministri i korruptuar Rama, të përmendet Auron Tare si një arkeollog "i shquar" që i del në mbrojtje Butrintit. Ndërkaq çfarë efekti ka mbrojtja e Butrintit e këtij personazhi amalfabet të arkeollogjisë duke e paraqitur ate si kritik të Edi Ramës, një analfabet tjetër ky i arkeollogjisë e veçanërisht si një shok armësh i zellshëm e historianëve që glorifikuan diktatorin Enver Hoxha ??

hipokrizia14/09/2020 09:56

Është humane (shqip njerëzore) që në rastin e humbjes së jetës së një njeriu të njohur publikisht, të shfaqësh keqardhjen. Por më duket se sikur teprohet kur disa personazheve të tilla si i ndjeri "profesor" Sabit Brokaj të paraqitet si një vlerë e humbur e shoqërisë shqiptare. Mjeku "profesor" si mision të tij human,duhet të ketë mbrojtjen e jetëve të njerëzve. Nuk mund ta marë për të keq se i ndjeri si mjek i ka shërbyer kupolës së diktaturës, sepse ky është misioni i hipokratit. Mjeku e ka për detyrë të kurojë edhe kriminelët në burgje. Por a mund të "nderohet" mjeku Brokaj si një"politikan i shquar" ? Ai ngeli deri në fund të jetës së tij një adhurues i kriminelit diktator Enver Hoxha dhe armik i cilitdo intelektuali që ka zhbiruar dokumentat e historisë tragjike të diktaturës emveriste, që vrau e persekutoi mizorisht qindra mijë shqiptarë vetëm për mendimin ndryshe, ose më saktë e thënë, vetëm për të mbajtur me çdo kusht pushtetin diktatorial. Po këto ditë dëgjoj që të vlerësohet pas vdekjes një historian "i shquar" i kohës së diktaturës enveriste si "autor tekstesh të historis" për shkollat shqiptare. Po sa të rij shqiptarë janë mashtruar me historinë e tij të shtrembëruar alla komuniste ? Më tërhoqi gjithashtu vëmendjen që në debatin e dhënies me konçesion të Butrintit, nga kryeministri i korruptuar Rama, të përmendet Auron Tare si një arkeollog "i shquar" që i del në mbrojtje Butrintit. Ndërkaq çfarë efekti ka mbrojtja e Butrintit e këtij personazhi amalfabet të arkeollogjisë duke e paraqitur ate si kritik të Edi Ramës, një analfabet tjetër ky i arkeollogjisë e veçanërisht si një shok armësh i zellshëm e historianëve që glorifikuan diktatorin Enver Hoxha ??

une13/09/2020 19:40

te verteten ke thene .u shofte fara e keqe e komunizmit.amin

shqipe13/09/2020 12:49

TI DOKLE DHE KY SABITI SHKOFSHI TE GJITH NE HELL SEPSE JU BASHK ME SKENDER GJINUSH GEORGJIANIN DHE NERITAN CEKEN QE ESHTE ME SEMUNDJEN COVID TANI DHE KOMUNISTAT E TJERE E SHKATERUAT SHQIPERIN NE 97TEN VETEM PER PUSHTET DHE PERFITIM TE MAFJES BOTERORE. VAFSHI TE GJITH NE HELL SEPSE VETEM TE KEQEN JUA KA PARE POPULLI. CA KA BER AI SABIT KRIMINELI DUKE I IRRITUAR TURMAT NE 97-TEN NUK HARROHEN E KRIMET QE BEN NE VLORE DUKE LEJUAR EDHE USHTRINE GREKE TE FUTET NE TOKEN SHQIOPTARE BASHK ME KRIMINELAT E BURGJEVE GREKE , ME ZAN CAUSJHIN E KRIMINELA TE TJERE. ZOTI JU DHENTE PUSHIM ZEMRE TE GJITH JUVE KERMAVE KOMUNISTE. FARE E KEQE.

Shto koment

Denonco