Kolegji arbëresh i Shën Adrianit sapo mbushi 288 vjeç Kolegji italo-albanese di sant'Adriano

Kolegji arbëresh i Shën Adrianit sapo mbushi 288 vjeç

11:39, 20/01/2020

Me 19 janar 1732 u hap kolegji arbëresh i Shën Adrianit, që i dha personalitete të mëdha Kishës e kulturës shqiptare. Pra, më 19 janar 1732 Kisha Arbëreshe çeli në Kalabri kolegjin e Shën Adrianit, njoftoi Radio Vatikani,  institucion i rëndësishëm për ruajtjen e identitetit dhe kultivimin e vlerave shpirtërore, kulturore dhe etnike të Arbëreshëve.    

Në këtë kolegj studiuan dhe u formuan personalitete të ndryshme kishtare e kulturore  shqiptare si Jeronim De Rada, Markianò, Luigj Gurakuqi, Aleksandër Xhuvani, Kolë Kamsi e shumë të tjerë. Po mbi rëndësinë, rolin e kontributin e kësaj vatre shpirtërore, kulturore dhe atdhetare që e ruajti ndër shekuj shpirtin arbëresh,

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco