Pamjet e rralla: 29 vjet më parë, kur u rihap Xhamia e Plumbit në Shkodër

Pamjet e rralla: 29 vjet më parë, kur u rihap Xhamia e Plumbit në Shkodër

08:15, 17/11/2019
Komuniteti Mysliman i Shqipërisë ka publikuar pamjet eskluzive të rihapjes së Xhamisë së Plumbit në qytetin e Shkodrës, 29 vite më parë, në përkujtim të asaj dite, 16 nëntorit 1990.

KMSH njoftoi: "Më 16 nëntor të vitit 1990, Hafiz Sabri Koçi mbajti fjalimin e parë të kësaj ngjarjeje të shënuar për besimtarët myslimanë para 50 000 të pranishmëve.

E para xhami e hapur pas rënies së sistemit komunist në vendin tonë, ishte simbol i rifillimit të aktivitetit dhe veprimtarisë fetare, fillimisht në fshatrat përreth saj e më pas në të gjithë Shqipërinë.  Për më tepër ju ftojmë të ndiqni pamjet ekskluzive!"

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco