FOTO/ Në 1960, kur u luajt baleti 'Fadeta' në Tiranë

FOTO/ Në 1960, kur u luajt baleti 'Fadeta' në Tiranë

11:13, 10/07/2019

Nga historiku i TKOB kemi shkëputur këto foto, që i përkasin një prej baleteve të vëna në skenën e teatrit tonë në vitin 1960, baletit “Fadeta”.

Baleti me muzikë të Leo Delibes u realizuar nga baletmastër Skënder Selimi, dirigjenti Rifat Teqja dhe piktori Shadan Toptani.

Interpretuesit kryesorë të shfaqjes ishin balerinët: Zoica Haxho, Petrit Vorpsi, Sakine Sharofi, Agron Aliaj, Xhemil Simixhi, Sami Bakalli, Vilhelm Konjari, Flora Kodra, Skënder Jazexhiu.

Image

ImageImageImageImageImage

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco