Mangalem, nga vjen emri i lagjes së famshme të Beratit

Mangalem, nga vjen emri i lagjes së famshme të Beratit

10:39, 19/06/2019

Një nga lagjet më të bukura të qytetit të Beratit, lagja perlë e tij ajo që ngrihet në anën e djathtë të lumit Osum dhe poshtë mureve të Kalasë, quhet Mangalem.

Zanafillën e këtij emërtimi shpesh banorët e lidhin me fjalët “Mëngë lumi”, meqënëse aty përpara lagjes, në fund të saj, lumi ngushtohet në një rrjedhë të vetme.

Kur shtëpitë e para të kësaj lagje filluan të ndërtoheshin, njerëzit vendin e njihnin me emrin “Mënga e lumit”, dhe kështu, me kalimin e kohës zuri vend fjala e vetme Mangalem.

Ref: 101 Legjenda për Beratin, Tomorrin dhe të tjera…, nga Çlirim Mukli 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco