Viti 1939: dy fotografi të rralla të Pallatit Mbretëror të Zogut të shkatërruar nga 'populli'

Viti 1939: dy fotografi të rralla të Pallatit Mbretëror të Zogut të shkatërruar nga 'populli'

07:27, 09/02/2018 Nga Aurenc Bebja, Francë
A+ Aa A-

“Paris-soir”, ka botuar, të dielën e 16 prillit 1939, dy fotografi të rralla të pallatit mbretëror të Zogut të shkatërruar nga “populli”.

“Sapo trupat italiane hynë në Tiranë, pallati i mbretit Zog u pushtua, dhe disa ditë më vonë na erdhën nga Italia disa fotografi që vinin në dukje pjesët e pallatit të plaçkitura dhe të vandalizuara nga “populli”.

Kjo duket e vështirë të besohet që ndërtesa nuk u mbrojt dot ndaj një popullatë e cila nuk kishte arsye për të shkatërruar banesat e mbretit Zog.

  Majtas : Dhoma e Mbretëreshës Geraldinë dhe shtrati ku princi i vogël erdhi në jetë.

  Djathtas : Kabineti ku punonte mbreti.

  ”Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania)

  © SYRI.net

  Lexo edhe:

  Komentet

  Shto koment

  Denonco