2755 miliarderë në të gjithë botën/ Si janë shpërndarë ata globalisht, lista e Forbes

2755 miliarderë në të gjithë botën/ Si janë shpërndarë ata globalisht, lista e Forbes

21:33, 23/03/2023
A+ Aa A-

Lista e 35-të vjetore e Forbes e miliarderëve të botës përfshin 2755 persona. Çuditërisht, Shtetet e Bashkuara dhe Kina mbajnë numrin më të lartë të njerëzve më të pasur në botë. Sipas listës së miliarderëve të Forbes 2021, numri i miliarderëve praktikisht në çdo vend të planetit u rrit këtë vit.

Kina kishte më shumë miliarderë në botë në vitin 2021, sipas Hurun Global Rich List 2021. Me një popullsi miliarderësh prej 1,058 personash, Kina e Madhe kryesonte listën. Në krahasim, Shtetet e Bashkuara kishin 696 miliarderë.

Rajoni i Azi-Paqësorit vazhdon të kryesojë me 1,149 miliarderë, 370 më shumë se një vit më parë, kryesisht për shkak të të ardhurve nga Kina dhe India. Do të thotë se lista e vendeve me më shumë milionerë do të jetë plot me surpriza dhe trazira.

Me 724 miliarderë, SHBA kryeson listën, e ndjekur nga Kina me 698. Mbi gjysma e miliarderëve në botë janë nga këto dy vende. Jeff Bezos, krijuesi i Amazon, është personi më i pasur në botë, me një pasuri neto prej 177 miliardë dollarësh.

Elon Musk, CEO i Tesla, është personi tjetër më i pasur në listë, me një pasuri neto prej 151 miliardë dollarësh. Vlera kumulative neto e miliarderëve të botës është rritur në 13.1 trilion dollarë, nga 8 trilion dollarë në 2020.

Sipas vlerësimit të Forbes, India hyri në Top 3 pasi shtoi 19 miliarderë të rinj këtë vit. Ndërkohë, Italia hyri në dhjetëshen e parë. Janë 2,755 njerëz në listën e miliarderëve të Forbes për vitin 2021. Përveç kësaj, janë 2,444 miliarderë në qytetet e mëposhtme.

Në vitin 2021, pothuajse çdo vend shtoi miliarderë shtesë dhe Top 20 pa disa ndryshime të dukshme. Më poshtë janë 20 vendet dhe territoret ku banojnë shumica e njerëzve më të pasur në botë.

1-Shtetet e Bashkuara

Shtetet e Bashkuara kanë 724 miliarderë, të udhëhequr nga CEO i Tesla dhe SpaceX, Elon Musk.

2-Kinë

Zhong Shanshan, kryetari i kompanisë së ujit në shishe Nongfu Spring, është një nga 696 miliarderët e Kinës.

3-Indi

India ka 237 miliarderë, duke e vendosur atë të tretën në botë pas Shteteve të Bashkuara dhe Kinës.

4-Gjermania

Gjermania renditet e katërta. Beate Heister dhe Karl Albrecht Jr., trashëgimtarë të perandorisë Aldi, janë dy nga 136 miliarderët e Gjermanisë.

5-Rusia

Familja e Alexey Mordashov, ish-CEO i korporatës së çelikut dhe minierave Severstal, është një nga 117 miliarderët e Rusisë.

6-Hong Kong

LiKa-Shing është njeriu më i pasur në Hong Kong, me 71 miliarderë në total.

7-Brazili

Jorge Paulo Lemann dhe familja e tij janë ndër 65 miliarderët e Brazilit.

8-Kanada

David Thomson, manjati i medias, dhe familja e tij janë ndër 64 miliarderët kanadezë.

9-Mbretëria e Bashkuar

Mbretëria e Bashkuar ka 56 miliarderë, me në krye James Ratcliffe; një inxhinier kimik i cili u bë investitor me vlerë 14.8 miliardë dollarë.

10-Itali

Giovanni Ferrero, kryetar ekzekutiv i biznesit të çokollatës së familjes së tij, është miliarderi 51 i Italisë. Ferrero ka një kapitalizim tregu prej 34.1 miliardë dollarësh.

Miliarderët më të pasur duan të punojnë me profesionistë për të krijuar organizata bamirëse ose fondacione që i ndajnë fondet e tyre për kauza të vlefshme. Disa organizata pranojnë aplikime për grante, ndërsa të tjera preferojnë të kërkojnë grupe nga jashtë.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco