Lajmi i fundit

LIVE/ Kuvendi në seancë plenare, diskutohet rezoluta anti-korrupsion

VIDEO/ Një asteroid do të kalojë sot jashtëzakonisht shumë pranë Tokës

VIDEO/ Një asteroid do të kalojë sot jashtëzakonisht shumë pranë Tokës

18:48, 11/04/2024
A+ Aa A-

Një asteroid i vogël do të kalojë shumë pranë Tokës sot. Rruga që ai do të përshkruajë do të jetë jashtëzakonisht afër Tokës, por pa asnjë mundësi përplasjeje.

Sipas agjencisë evropiane të hapësirës ESA, 2024 GJ2 është rreth 3 metra në madhësi dhe u zbulua të martën nga teleskopi Pan-STARRS 2 në Hawaii, SHBA.

Ai do të kalojë vetëm 12,320 km nga sipërfaqja e Tokës, sot më 11 prill në orën 18:31 UTC (20:31 CEST) mbi Australi, duke udhëtuar me 14.4 km/s.

Kjo është vetëm 3% e distancës midis Tokës dhe Hënës.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco