Microsoft prodhon një mouse nga plastika e ricikluar nga oqeani

Microsoft prodhon një mouse nga plastika e ricikluar nga oqeani

18:01, 24/09/2021
A+ Aa A-

Microsoft ka prodhuar një mouse të quajtur Ocean Plastic Mouse, i cili, siç sugjeron emri i tij, është bërë prej plastike nga oqeani.

Strehimi, ose guaska e miut, në fakt është pjesërisht (20 përqind) e bërë nga mbeturinat plastike të ricikluara të mbledhura nga oqeani dhe ujërat e tjerë. 
 
Procesi i përpunimit prodhon një rrëshirë plastike, e cila përzihet me materiale të tjera, dhe nga kjo përzierje përfundimisht formohet një mi.
 
Në prodhimin e tyre, 20 përqind e materialit është plastikë e ricikluar.
 
Për më tepër, paketimi në të cilin vjen është prej druri dhe kallam sheqeri dhe gjithashtu mund të riciklohet plotësisht dhe nuk përmban asnjë plastikë. 
 
Është gjithashtu e mundur të dërgoni një mi të vjetër në Microsoft për riciklim falas.

 Ocean Plastic Mouse përmban tre butona, mbështet Bluetooth 4.0 dhe ka një rreze deri në 10 metra. 

Microsoft pretendon se ai do të punojë me një bateri AA deri në 12 muaj.

Shitjet e mousit fillojnë më 5 tetor për 25 dollarë.

Image

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco