Lajmi i fundit

LIVE/ KĂ«ndi i Pano Sokos

VIDEO/ Piloti guximtar fluturon me avion përgjatë 2 tuneleve në Turqi

VIDEO/ Piloti guximtar fluturon me avion përgjatë 2 tuneleve në Turqi

16:46, 05/09/2021
A+ Aa A-

TURQI- Piloti italian, Dario Costa ka thyer rekordin botëror të fluturimit më të gjatë në tunel me avion duke kaluar nëpër dy tunele në Autostradën Veriore Marmara në rrethin Catalca të Stambollit.

Ai ka arritur të kaloje përmes tuneleve me shpejtësi mesatare prej 245 km/orë, duke vendosur një rekord botëror.

Me timonin dhe dorë dhe plot guxim, Costa me më pak se një metër mbi tokë duke përshkruar 2.26 km.

‘Gjithçka dukej se po ndodhte kaq shpejt, por kur dola nga tuneli i parĂ«, avioni filloi tĂ« lĂ«vizte nĂ« tĂ« djathtĂ« pĂ«r shkak tĂ« erĂ«s sĂ« fortĂ«. UnĂ« u pĂ«rqendrova thjesht nĂ« kthimin e avionit nĂ« rrugĂ«n e duhur pĂ«r tĂ« hyrĂ« nĂ« tunelin tjetĂ«r.’, tregoi ai lidhur me eksperiencĂ«n e tij.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco