Një mace me koronavirus

Një mace me koronavirus

15:15, 27/07/2020

Ndonëse u tha se COVID-19 nuk transmetohet tek kafshët, një rast që vërteton krejt të kundërtën ka rezultuar në Britaninë e Madhe.

Mësohet se një mace shtëpiake ka dalë pozitivë me koronavirus.

Departamenti për Mjedis, Ushqim dhe Çështje Rurale tha se infeksioni u konfirmua pas testeve në laboratorin e Agjencisë së Shëndetit të Kafshëve dhe Bimëve (APHA) në laboratorin në Weybridge të mërkurën më 22 korrik.

‘Edhe pse ky është rasti i parë i konfirmuar i një infeksioni të kafshëve me koronavirus në Mbretërinë e Bashkuar, nuk ka asnjë provë që sugjeron që kafsha ishte e përfshirë në transmetimin e sëmundjes tek pronarët e saj ose që kafshët shtëpiake ose kafshët e tjera shtëpiake janë në gjendje të transmetojnë virusi te njerëzit.

Të gjitha provat në dispozicion sugjerojnë që macja kontraktoi koronavirusin nga pronarët e saj të cilët më parë kishin testuar pozitiv për COVID-19. Macja dhe pronarët e saj kanë bërë një rikuperim të plotë dhe nuk ka pasur asnjë transmetim te kafshët e tjera ose njerëzit në shtëpi’,- tha Departamenti.

           

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco