Imazhe mizore/ Majmunët të shfrytëzuar dhe të keqtrajtuar nga prodhuesit e Azisë Juglindore

Imazhe mizore/ Majmunët të shfrytëzuar dhe të keqtrajtuar nga prodhuesit e Azisë Juglindore

11:06, 09/07/2020

Imazhe mizore të makakëve po qarkullojnë në rrjete sociale.

Ato janë kthyer në skllevër për prodhuesit e arrave të kokosit në Azinë Juglindore.

Një industri kjo shumë fitmiprurëse kohët e fundit me gati dy miliard euro në vit për shkak se shumë vende të botës e kanë zëvëndësuar vajin e palmës me të kokosit.

Alarmi në gjithë botën në lidhje me këto imazhe u bë pas një video të publikuar nga Peta( organizata e mbrotjes së kafshëve) që tregonte kafshët teksa jetojnë në robëri( ata rrëmbehen nga nënat e tyre kur janë ende të vegjël) për tu shfrytëzuar dhe keqtrajtuar nga prodhuesit e Azisë Juglindore.

Makakët janë majmunë shumë intiligjent atë jetojnë midis kafazëve dhe zinxhirëve.

Për këtë arsye shoqata për të drejtat e kafshëve kërkon të shmang shfrytëzimin e makakëve duke shmangur produktet që përmbajën arrën e kokosit.  ImageImage

Image

Image

ImageImageImageImage

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco