Vdekja e heroit amerikan Neil Armstrong fsheh një sekret, spitali i paguan 6 milion dollar familjarëve të tij

Vdekja e heroit amerikan Neil Armstrong fsheh një sekret, spitali i paguan 6 milion dollar familjarëve të tij

14:42, 24/07/2019

Neil Armstrong ishte njeriu që vendosi i pari këmbën në planetin e  Hënës.

Ai vdiq në vitin 2012 në moshën 82 vjeçare pas një operacioni në zemër.

Por gazeta  ‘New York Time’ mendon se mbas vdekjes sĂ«  Neil Armstrong fshihet njĂ« sekret.

Sipas tyre është vendosur një marërveshje midis familajrëve të Armostrong dhe spitalit për të shmangur një çështje gjyqësore.
 
Sipas familjes Armstrong, infermierët që larguan telat e stimuluesit  të përkohshëm kanë shkaktuar hemorragji në membranën që rrethonte zemrën por më pas e kanë kundërshtuar këtë fakt për të shmangur publicitetin e keq të spitalit ku po kurohej Armstrong. 
 
Spitali mbrojti trajtimin, por preferoi të paguante 6 milionë dollarë për të zgjidhur çështjen dhe për të shmangur një publicitet shkatërrues, me vdekjen e  heroit amerikan.

New York Times publikoi këtë lajm në ditë e 50 vjetorit të mbërritjes së njeriut për herë të parë në Hënë.
 
Gazeta pretendon se ka marrë nga një i panjohur 93 faqe të dokumenteve që lidhen me aferën, duke përfshirë raportet mjekësore të njëanshme kundërshtuese.

Shumica e shumës, afërsisht 5.2 milionë, u ndanë në mënyrë të barabartë midis dy djemve të astronautit, Markut dhe Rikut.

Image

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Më të lexuarat
Denonco