Malajzia fillon prodhimin e makinave fluturuese, njihuni me vendimin

Malajzia fillon prodhimin e makinave fluturuese, njihuni me vendimin

17:56, 04/03/2019

Malajzia pritet të fillojë së shpejti prodhimin e një automjeti fluturues që do të përdoret ekskluzivisht për nevojat e transportit publik dhe transportit të mallrave.

Ministri malajzian për Zhvillimin, Ridvan Jusuf tha në një konferencë për mediet në Kuala Lumpur se projekti i vendit të tij për prodhimin e një automjeti fluturues ka hasur në reagime shumë pozitive, si brenda vendit ashtu edhe jashtë tij.

Ai tha se tashmë ka edhe kompani të interesuara për kryerjen e këtij lloji të transporti, për të shtuar se plani është që automjeti në fjalë të përdoret vetëm në transport publik dhe transportin e mallrave.

Sipas Jusufit, projekti i një automjeti fluturues tashmë është i përpiluar dhe pritet të prezantohet në të ardhmen./ATA/

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Më të lexuarat
Denonco