FOTO/ Nga 12 Nëntori WhatsApp do fshijë bisedat. Ja si ta shmangni

FOTO/ Nga 12 Nëntori WhatsApp do fshijë bisedat. Ja si ta shmangni

11:17, 11/11/2018

Që nga 12 nëntori, WhatsApp do të fshijë të gjitha mesazhet dhe skedarët multimedialë që ruhen në Google Drive dhe nuk janë brenda në një vit.

Shërbimi i bisedave ofron edhe mundësi për të bërë një kopje rezervë në mënyrë që informacioni të ruhet dhe të mos humbasë, për shembull, kur ndryshon celularin.

Por tani, ata që nuk e kanë përditësuar ‘backup’ gjatë vitit, do t'i humbasin të gjitha mesazhet, fotot apo videot, sepse platforma do t'i fshijë ato nga GoogleDrive.

Për të shmangur këtë, duhet të përditësoni aplikacionin tuaj.

Por Si ta bëni? Këtu, hapat që duhet të ndiqni (shihni fotot):

Duhet të hyni në WhatsApp dhe aty të shtypni në menunë e konfigurimit.

Tek ‘Ruaj’ duhet të shtypni aty ku thuhet shkruhet në GoogleDrive dhe zgjidhni një nga opsionet e përmendura atje.

Në rast se nuk keni bërë asnjëherë një kopje rezervë, atëherë duhet të shkoni në llogarinë tuaj dhe të zgjidhni një email me të cilin do të lidhni ËhatsAppin.

Një tjetër risi që vjen nga 12 nëntori është se kjo kopje rezervë e bisedave, fotove apo videove të WhatsApp nuk do të zënë më hapësirë ??në Google Drive, por në telefonin tuaj.

ImageImageImageImage

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Më të lexuarat
Denonco