Kupa e Botës/ Përrallës së marokenëve i vjen fundi, Franca triumfon dhe i bashkohet Argjentinës në finale

21:54, 14/12/2022

Kupa e Botës në Katar ka njohur sonte edhe finalisten tjetër të këtij kompeticioni madhor.

Pas suksesit të Argjentinës ndaj Kroacisë mbrëmjen e djeshme sot ishte radha e Francës që të arrinte një fitore madhështore 2-0 kundër Marokut duke prerë kështu një biletë për në finale.

Djemtë e Didier Deschamps e nisën vrrullshëm sfidën, teksa vetëm pas vetëm pesë minutave, Hernadez kaloi “Gjelat” në epërsi. Ishte një sulm i parë i gjatë dhe i rrezikshëm dhe pas goditjes së Mbappes, topi përfundoi te mbrojtësi i Milanit, i cili me një lëvizje akrobatike kaloi Francën në avantazh.

Maroku u hodh në sulm, por Ounahi dhe Ziyech nuk arritën t’i kthenin në gol mundësitë e krijuara.

Më pas ishte Franca që pati dy mundësi për të shënuar, por nuk u treguan të saktë. Fillimisht gjuajtja e Mbappes u ndal nga një maroken te vija e portës dhe më pas Giroud, pasi topi u devijua, gjuajti jashtë portës.

Maroku pati mundësinë më të mirë për të shënuar në fundin e pjesës së parë, por tentativa me roveshatë e Al Yamiq u ndal nga shtylla dhe Lloris. Me këtë rezultat u mbyll fraksioni i parë, ndërsa në të dytin “Luanët e Atlasit” u hodhën sërish në sulm.

Kështu në minutën e 53-të marokenët mund të shënonin, por Konate rrëshqiti në momentin e fundit dhe shpëtoi një gol të pastër.

Marokenët vazhduan të luanin në sulm dhe francezët kërcënuan me kundërsulme. Dhjetë minuta para përfundimit të ndeshjes Kolo Muani zgjidhi çështjen e fituesit. Mbappe u çlirua me mjeshtëri nga tre kundërshtarë dhe i dha topin perfekt Kolo Muanit i cili ishte i vetëm në anën tjetër. Ai nuk e pati një punë të vështirë dhe vetëm e shtyu topin në portën e zbrazët për 2-0 finale dhe kalimin e Francës në finalen e dytë radhazi të Botërorit.

Finalja mes Francës dhe Argjentinës do të luhet të dielën me fillim nga ora 16:00, ndërsa në të njëjtën orë një ditë më parë Maroku dhe Kroacia do të luajnë një ndeshje për vendin e tretë.