U pa duke mbajtur kofshën e pasme, a do të jetë Messi plotësisht i gatshëm për finalen e Botërorit

15:18, 14/12/2022

Lionel Messi ka folur për gjendjen e tij fizike pasi u pa duke shtrënguar kofshën e tij gjatë fitores 3-0 ndaj Kroacisë të martën mbrëma (dje). Sulmuesi veteran me siguri do të jetë vendimtar për shanset e Argjentinës për të ngritur Kupën e Botës, me kundërshtarët e tyre në finale që do të vendosen në një përballje midis Francës dhe Marokut sot nga ora 20:00.

Ylli 35-vjeçar e kaloi pjesën më të madhe të ndeshjes duke u shëtitur nëpër fushë në mënyrë rastësore derisa topi mbërriti në këmbët e tij kundër Kroacisë. Kur ndodhi, ai bëri magjinë me një paraqitje të përjetshme që e shtyu skuadrën e tij në finalen e Kampionatit Botëror.

Ylli i Paris Saint-Germain gjeti një partner në krim pasi Julian Alvarez fitoi penalltinë e pjesës së parë që i lejoi Messit të shënonte nga pika e bardhë, duke e vendosur atë të gjashtin në listën e të gjitha kohërave. Alvarez më pas shënoi të tijin, përpara se Messi të bëhej asistues me një vrapim dhe kros të jashtëzakonshëm për ta gjetur sulmuesin e Manchester Cityt, që realizoi golin e tij të dytë në ndeshje.

Ishte një performancë e merituar nga Messi, por disa tifozë kishin shqetësime të vogla në lidhje me gjendjen e tij fizike përpara finales të së dielës, pasi ai u pa duke u shtrënguar kofshën shumë herë gjatë pjesës së parë.

Kur u pyet për gjendjen e tij pas fishkëllimës së fundit, ai u tha gazetarëve: “Ndihem shumë mirë, ndihem i fortë dhe i gatshëm për të luajtur çdo ndeshje. Nuk është e lehtë pasi mbërritëm të lodhur, por grupi u forcua përsëri dhe luajtëm një lojë të fortë. Po e shijoj shumë këtë”.

“Ndihem shumë i lumtur në këtë Botëror dhe jam në gjendje të ndihmoj skuadrën. Ne e dinim se (Kroacia) do të kishte posedimin e topit sepse ata kanë lojtarë shumë të mirë në mesfushë, por ne u përgatitëm mirë për lojë”.

Për t’i dhënë vetes shanset më të mira të mundshme për fitore, mbështetësit e Argjentinës ka të ngjarë të brohorasin për Marokun kundër Francës të mërkurën në mbrëmje. Në letër, Les Bleus kanë një mundësi të artë për të kaluar në finalen e tyre të dytë radhazi të turnet, por luanët e Ëalid Regraguit tashmë kanë mposhtur Spanjën dhe Portugalinë.

Një betejë kyçe mes Kylian Mbappes dhe Achraf Hakimit është gati të shpaloset në krahun e majtë. Sulmuesi francez i shpejtë është një shok skuadre i Messit në PSG dhe, përpara fillimit, ata janë të barabartë në garën për Këpucën e Artë me pesë gola secili.