Vodhën 3 mln euro nga vila e Ronaldos/ Si ra policia në gjurmët e shqiptarëve që bënin 'kërdinë' në vilat luksoze (VIDEO)

Vodhën 3 mln euro nga vila e Ronaldos/ Si ra policia në gjurmët e shqiptarëve që bënin 'kërdinë' në vilat luksoze (VIDEO)

19:13, 05/07/2022

Policia Kombëtare spanjolle ka shkatërruar një organizatë kriminale që merrej me grabitje të vilave luksoze, mes tyre ‘viktimë’ ra edhe shtëpia e futbollistit të njohur brazilian, Ronaldo.

Pas hekurave janë vënë 7 persona me origjinë shqiptare, pjesë e një rrjeti kriminal, të cilët dyshohet se sapo kishin kryer një grabitje në vilën e Ronaldos në Ibiza-s, ku qëndronte Marco Verratti. Në shtëpi  ata vodhën ora luksoze dhe bizhuteri në vlerë rreth tre milionë euro.

Në momentin e arrestimit të dy prej anëtarëve të organizatës, sendet e vjedhura u gjetën në makinat që ata merrnin me qira. Tre grabitje janë kryer në provincën e Malaga-s dhe në ishullin Balearik të Ibizës, ku janë gjetur prova që i lidhin me 15 sulme të tjera ndaj shtëpive luksoze në provincat e Alicante, Malaga dhe Murcia.

Hetimi filloi në fund të vitit 2021, kur u zbuluan disa vjedhje brenda vilave luksoze të banuara në Costa del Sol, Murcia dhe Ibiza gjatë natës së Vitit të Ri.

Hetimet e para të agjentëve i çuan ata të zbulonin se rrjeti kriminal ishte i organizuar dhe strukturuar në mënyrë perfekte, me bazën e tij në Shqipëri nga ku ata udhëtuan drejt vendit tonë për kohën e nevojshme për të kryer sulmet ndaj banesave të përzgjedhura.

 

Në një moment të caktuar të hetimit, agjentët zbuluan se përgjegjësit e organizatës vizituan qytetet Malaga, Barcelona dhe Ibiza në të njëjtën ditë, gjë që i bëri ata të dyshonin se mund të kryhej një tjetër ‘goditje’. Pasi mësuan më 28 qershor se anëtarët e rrjetit kriminal mund të udhëtonin me traget nga ishulli Ibizan për në komunën Malaga të Denias, në port u vendos një pajisje vëzhgimi dhe gjatë kësaj kohe agjentët mësuan se sapo ishte kryer një grabitje në një vilë luksoze e një futbollisti të njohur në të cilën kishin vjedhur bizhuteri dhe ora me vlerë rreth tre milionë euro.

Sapo zbuluan praninë e të dyshuarve, agjentët përgjuan automjetin dhe dy anëtarë të dyshuar të organizatës, ndërsa lokalizuan në ndarjen e airbag-it të pasagjerëve disa nga orët luksoze të vjedhura në grabitjen që me sa duket ishte kryer në Ibiza. Mënyra e fshehjes që kishin përdorur për të fshehur pjesën tjetër të orëve dhe stolive të vjedhura bëri që të ndërhynte Grupi Operativ i Ndërhyrjeve Teknike për gjetjen e tyre, duke lokalizuar sendet e vjedhura në ndarje të ndryshme të fshehura të mjetit.

Pas arrestimit të këtyre dy anëtarëve të rrjetit kriminal, agjentët lokalizuan pesë anëtarët e tjerë të organizatës në provincën e Malaga-s. Pasi u arrestuan, u kryen dy kontrolle shtëpish në komunat Malaga të Valle-Niza dhe Chilches, si dhe një tjetër në Ibiza, gjatë të cilave u konfiskuan efekte që dyshohet se lejuan të arrestuarit të inkriminoheshin në 15 sulme të tjera ndaj shtëpive luksoze.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Bëje LIKE dhe merr lajmin e fundit nga Sporti:

Komentet

Shto koment

>
Denonco