VIDEO/ Manchester City zbulon statujën e sulmuesit argjentinas në 10 vjetorin e golit të titullit të Premier League

VIDEO/ Manchester City zbulon statujën e sulmuesit argjentinas në 10 vjetorin e golit të titullit të Premier League

12:59, 13/05/2022

Manchester City ka zbuluar statujën e Sergio Agueros jashtë stadiumit Etihad për të shënuar 10-vjetorin e golit të tij të famshëm të fitimit të titullit në 2012.

City postoi një video në “Twitter” duke treguar statujën, e cila përshkruan pozën e Agueros pasi shënoi golin më historik të klubit të të gjitha kohërave në fitoren 3-2 ndaj Queens Park Rangers .

 

 

E vendosur në anën lindore të stadiumit, statuja në shkallë të gjerë e Agueros u krijua nga skulptori Andy Scott dhe është ndërtuar duke përdorur mijëra copa çeliku të galvanizuar. Gjatë natës, statuja e Agueros dhe ato të Kompany e Silva do të ndriçohen posaçërisht me ndriçimin e lyer blu.

Scott, i cili është një nga skulptorët më të respektuar të brezit të tij dhe njihet për pjesët figurative në shkallë të gjerë, krijoi statujën e Agueros tërësisht nga studioja e tij në Filadelfia, përpara se ajo të transportohej në Manchester në fillim të këtij muaji nga “Etihad Cargo”

© SYRI.net

Lexo edhe:

Bëje LIKE dhe merr lajmin e fundit nga Sporti:

Komentet

Shto koment

>
Denonco