'Sweet Home Alabama'

'Sweet Home Alabama'

Nga Kimete Berisha - 23/09/2020
Grenelli, i veshur me bluzë vija-vija, dukej si i burgosuri i Vuçiqit në Beograd. 
Thënë më saktë, dukej i sapoliruari nga burgu. 
'Vijat e bletës' u thonë amerikanët bluzave me vija (në këtë rast, bëhet fjalë për vija horizontale), kanë qenë uniformat e burgjeve amerikane deri vonë. 
Bluza është me përmbajtje qind për qind pambuk, kurse pambuku është më i fortë kur është i lagur. 
Grenelli dukej goxha si Elvisi në 'Jailhouse Rock', por, më mbeti merak që nuk ia pamë edhe tlinat a i kishte me vija-vija si Elvisi.
Në Danub atmosferë e gjallë. Anija, hëna e re, romantikë, qirinj e muzikë. 
Serbët ia këndonin Grenellit 'Sweet Home Alabama'. 
Këtë këngë e zgjodhën serbët t'ia këndonin Grenellit, sepse është raciste dhe e lavdëron George Wallacen, që ishte katër herë guvernator i Alabamës dhe ishte segregacionist i vendosur. 
Serbët ia kënduan Grenellit edhe 'Country roads', si metaforë për 'Autostradën e Paqes' që e kthen Serbinë në Kosovë. 
Kënga ka tekst shumë të bukur se veç tjerash, thotë:
 'Country roads, take me home
To the place I belong'. 
Logjikisht, pa pasur rrugë nuk mund të kthehesh 'në shtëpi', prandaj ndërtohet rruga. 
Avdullah Hoti dhe Hashim Thaçi po e integrojnë Kosovën në Serbi, me pare të Grenellit.
Por, fërterja ndodhet në zjarrin e Prishtinës, kurse peshku në Beograd.
Zyra e dollarëve ësht? në Beograd, drejtori i zyrës është serb, kënga këndohet në Beograd, amerikanët e gjejnë respektin në Prishtinë, por kënaqësinë në Beograd. 
E kuptoj Grenellin. 
Çka të duhet respekti kur nuk kënaqesh. 
Tani shqiptarët po e shohin me sytë e tyre se si Serbia po ua 'merr' edhe Amerikën, me dy këngë e gjysmë, një peshk dhe një Jezus. 
Shqiptarët s'janë interesantë. 
Veç xhamadanin e kanë me vija-vija. 
Dhe vetë shqiptarët e shkatërruan Kosovën. 
Sot, edhe armiku më i tërbuar e do Kosovën më shumë se shqiptarët.
Dil në penxhere, shikoje pak Kosovën sa e ndyrë, sa e rrjepur, e vjedhur, e plaçkitur, e paditur, e ngratë dhe sa e pashpresë dhe e braktisur duket.

© SYRI.net

Lexo edhe

Komentet

Shto koment

Denonco