Perëndimi apo Kina? Serbia po bën lojë të dyfishtë me biznesin e saj të litiumit

Perëndimi apo Kina? Serbia po bën lojë të dyfishtë me biznesin e saj të litiumit

Nga David L. Phillips - 22/05/2024

 Nga David L. Phillips

SHBA-ja dhe Kina janë përfshirë në një luftë tregtare në rritje për rezervat e litiumit, të cilat janë thelbësore për lulëzimin e biznesit në mbarë botën në automjetet elektrike. Serbia po luan me dy porta, duke kërkuar të përfitojë nga të dyja.

Serbia ka depozitat më të mëdha të litiumit në Europë, të cilat mund të jenë një industri vjetore prej 6.5 miliardë dollarësh. Tesla, Google dhe Apple janë vënë të gjithë në rresht. Lufta tregtare mes SHBA-së dhe Kinës është e mbushur me degëzime gjeopolitike që kanë ndikim në marrëdhëniet SHBA-Kinë, si dhe në industritë europiane.

Udhëheqësi kinez Xi Jinping loboi te presidenti serb AleksanderVuçiç për akses në rezervat me litium të Serbisë gjatë vizitës së tij të fundit në Beograd. Vuçiç është një bashkëpunëtor i gatshëm, duke marrë përfitime nga investimet kineze, ndërsa afrohet edhe me institucionet e SHBA-së dhe euroatlantike. Aipo i vë SHBA-në dhe Kinën kundër njëra-tjetrës, duke i joshur të dyja, duke luajtur me dy porta. Kjo qasje mund t'i shërbejë interesave të Serbisë hëpërhë, por së shpejti Serbia duhet të vendosë nëse interesat e saj afatgjata janë me Perëndimin apo në Euroazi.

Sipas Shërbimit Gjeologjik të SHBA-së, Serbia ka 118 milionë tonë oksid litiumi, një lëndë e parë thelbësore që është e lakmuar për bateritë elektrike nga Tesla dhe pajisje të tjera. Vuçiç e quan litiumin "një nga shpresat më të mëdha për Serbinë". Rezervat më të mëdha të litiumit në Europë gjenden në rajonin e Serbisë Perëndimore të Macvas, me depozitat e litiumit që mbajnë deri në 2 për qind të depozitave të Europës. Rio Tinto, gjiganti australian i minierave, ka një interes kontrolli në Macva.

South China Morning Post raporton se Vuçiç dhe Xi u takuan në Beograd më 8 maj për të diskutuar një gamë të gjerë bashkëpunimi në industri. Ata diskutuan investimin e Kinës në shkencën dhe teknologjinë hapësinore, si dhe shitjen e armëve nga Kina në Serbi. Litiumi ishte diskutimi i tyre kryesor për bashkëpunimin ekonomik.

Administrata Biden ka qenë e vëmendshme. Këtë javë, SHBA-ja njoftoi tarifa të reja për makinat elektrike të prodhimit kinez, panelet diellore, çelikun dhe mallrat e tjera duke përmendur politikat e padrejta tregtare të Kinës. Tarifat, që synojnë të mbrojnë vendet e punës në SHBA në një vit zgjedhor, përfshijnë një taksë kufitare 100 për qind për automjetet elektrike nga Kina.

Kësti fillestar i tarifave të propozuara të SHBA-së do të prekte 18 miliardë dollarë në mallra kineze. Rregulloret e tregtisë janë krijuar gjithashtu për të kufizuar tregtinë klandestine të automjeteve elektrike kineze përmes Meksikës, të cilat po rrisin çmimet dhe po prekin konsumatorët amerikanë. Sipas zyrtarëve amerikanë, kontrolli kinez i tregut të automjeteve elektrike është një rrezik për sigurinë kombëtare të SHBA-së.

Departamenti i Tregtisë raporton se prodhuesi më i madh i automjeteve në Kinë, BYD, po fiton pjesë të tregut me një ritëm të shpejtë. BYD prodhon një automjet elektrik me çmim të ulët të quajtur Seagull, që shitet për rreth 12,000 dollarë dhe është joshës për një treg masiv. Automjetet e ngjashme të prodhuara në SHBA kushtojnë tri herë më shumë. BYD përdor bateri të fundit të bëra nga fosfati i hekurit të litiumit. Ndërsa aktualisht prodhon 3 milionë automjete në vit, ky vëllim do të rritet kur Kina të marrë rezerva shtesë litiumi.

Përveç ekonomisë, qëllimet e politikave janë një prioritet kryesor për Xi-në. Vuçiç u përkulet kërkesave kineze që Serbia të refuzojë pavarësinë e Tajvanit dhe të kundërshtojë shitjen e armëve të SHBA-së për vendin ishullor. Duke i kthyer nderin, Xi mbështet prerazi sovranitetin shtetëror të Serbisë, duke hedhur poshtë deklaratën e pavarësisë së Kosovës në vitin 2008 nga Serbia, e cila është njohur nga rreth 100 vende, duke përfshirë të gjithë anëtarët e G7-ës.

Pikëpamjet e Kinës këtu janë ngjyrosur më tej nga bombardimi i gabuar i NATO-s ndaj ambasadës së saj në Beograd në vitin 1999, i cili vrau tre shtetas kinezë. Vizita e fundit e Xi-së në Beograd ishte e mbushur me simbolikë, që përkon me 25-vjetorin e bombardimit të ambasadës kineze, një ngjarje që shumë në Kinë dhe Serbi dyshojnë se ishte aksidentale.

Struktura shtetërore e Kinës përfshin gjithmonë një komponent ekonomik. Vitin e kaluar në Pekin, Vuçiç nënshkroi 18 marrëveshje me Xi-në, duke përfshirë një marrëveshje të tregtisë së lirë që hyn në fuqi me 1 korrik. Marrëveshjet e tjera promovojnë bashkëpunimin ligjor, rregullator dhe ekonomik. Kina zotëron miniera dhe fabrika në të gjithë Serbinë dhe ka dhënë miliarda hua për rrugë, ura dhe objekte të reja përmes nismës së saj Rruga e Re e Mëndafshit, e cila financon zhvillimin e infrastrukturës.

Gjatë vizitës së tij, Xi foli mbi marrëdhëniet me Serbinë, duke thirrur: "Kina dhe Serbia janë miq të vërtetë dhe partnerë të mirë. Besimi i ndërsjellë politik mes dy vendeve është shumë i fortë. Bashkëpunimi pragmatik, përmirësimi institucional dhe koordinimi shumëpalësh janë të ngushtë dhe të qetë, dhe miqësia e fortë është e përjetshme."

Ndjenjat anti-amerikane janë të larta në Kinë, duke i afruar Kinën dhe Rusinë. Po kështu, Serbia ka refuzuar t'i bashkohet sanksioneve perëndimore kundër Rusisë për pushtimin e saj në Ukrainë.

Xi e sheh mbështetjen për Rusinë si një ekuilibër gjeostrategjik kundër ndikimit të SHBA-së. Të dy vendet dyshohet se janë përfshirë në fushata të gjera dezinformimi të krijuara për të ndikuar në opinionin publik të SHBA. Vuçiç po manipulon aleancat në një përpjekje për të balancuar ndikimin e SHBA-së, ndërkohë që forcon lidhjet e Serbisë me shtetet autokratike si Kina dhe Rusia. Si protagonist i ndërhyrjes së NATO-s, Uashingtoni është një mbështetës kryesor i pavarësisë dhe shtetndërtimit të Kosovës.

Kontrolli i aksesit të litiumit tashmë po i jep avantazhe Serbisë. SHBA-ja po tregon një përkushtim më të madh ndaj Serbisë në dialogun e sponsorizuar nga BE-ja për normalizimin dhe marrëdhëniet diplomatike ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Vuçiçpo korr përfitime politike përmes qasjes më të barabartë të administratës Biden.

Ka një proverb kinez: "Duhet një radhë e gjatë për të kapur një peshk të madh". Kina po luan një lojë të gjatë, duke investuar në Serbi përmes Rrugës së Re të Mëndafshit dhe duke ushtruar ndikimin e saj ekonomik.

Rusia po përgatitet për një luftë të gjatë në Ukrainë, duke kërkuar kohën e saj për të përfituar nga ndryshimi i aleancave. Serbia po u bën qejfin të gjithë pretendentëve derisa minierat e saj të litiumit të bëhen produktive. Litiumi është pika kyçe e dinamikës së ndryshimit të fuqisë në Europën Juglindore.

David L. Phillips është asistent profesor në Programin e Studimeve të Sigurisë të Universitetit Georgetown dhe hulumtues vizitor në Universitetin e Oksfordit.

 

/The Hill - Syri.net

© SYRI.net

Lexo edhe

Komentet

Shto koment

Më të lexuarat
Denonco