'Zbulohet', informatori që paralajmëroi vrasjen e Dick Martyt, është nga Kosova

'Zbulohet', informatori që paralajmëroi vrasjen e Dick Martyt, është nga Kosova

22:58, 14/08/2022

Programi i RTS, është përqendruar tek njeriu që në fund të vitit 2020 kishte paralajmëruar Zyrën Federale të Policisë (FedPol) se disa individ kishin në plan për të vrar Dick Martyn.

Sipas hetimit të RTS, FedPol bëri një gabim që e detyroi informatorin të strehohej në Zvicër, shkruan rts.ch.

Në hetimin e RTS’së thuhet se burri është rreth të pesëdhjetave dhe ka lindur në Kosovë. Ai punoi për Shërbimet Informative Jugosllave në vitet 1990 para se të bëhej një agjent i dyfishtë, një “mi” në zhargonin kriminal.

Është e qartë se ai depërton në qarqet e krimit të organizuar dhe ia shet informacionin e tij policisë dhe shërbimeve të inteligjencës. Për tridhjetë vjet, ai ka punuar me disa shërbime evropiane, veçanërisht ato belge, gjermane dhe zvicerane. Ai konsiderohet një burim shumë i besueshëm.

Ky njeri mësoi për ekzistencën e një komploti kundër ish-prokurorit dhe këshilltarit të shteteve të Ticinos, Dick Marty, në vjeshtën e vitit 2020, ndërsa ai ishte duke hetuar për gjermanët mes Serbisë dhe Kosovës. Ai kontakton menjëherë FedPol.

Sipas një dokumenti të Ministrisë Publike të Konfederatës (MPC) me të cilin RTS ka mundur të konsultohet, ai informon se atentati iu besua serbëve, “të cilët kanë kryer misione të tilla për një kohë të gjatë për shërbimet sekrete serbe dhe që janë formuar prej tyre”.

Ata do të ishin “profesionistë absolutë” që do ta zotëronin atentatin “pa lënë gjurmë”. Njëri prej tyre “tashmë ka sjellë armë në Zvicër”. Nacionalistë dhe kundërshtues të pavarësisë së Kosovës, këta njerëz shpresojnë se vrasja e Dik Martit do t’i ngarkohet qeverisë kosovare, e cila në këtë mënyrë do të diskreditohej në nivel ndërkombëtar. Agjenti i dyfishtë i jep Zvicrës emrat e atyre që qëndrojnë pas vrasjes.

“Gabim i rëndë”

“Unë u dhashë atyre shumë informacione shumë të mira,” shpjegoi informatori për Focus. Por pastaj autoritetet zvicerane më skuqën. Ata bënë një gabim të madh, nuk e kuptoj se si mund ta bënin një gjë të tillë!

Sipas dëshmisë së tij, të cilën hetimi i RTS-së mundi ta vërtetonte, menjëherë pas marrjes së informacionit të tij, autoritetet zvicerane u dërguan një kërkesë për informacion homologëve të vendosur në Beograd.

Autoritetet zvicerane më skuqën. Kanë bërë një gabim të madh, nuk e kuptoj si kanë mundur ta bëjnë një gjë të tillë!

FedPol i ka bashkangjitur kërkesës edhe emrat e sponsorëve të atentatit. Duke përfituar nga një rrjedhje, këta të fundit vihen në dijeni menjëherë për kërkesën zvicerane dhe, duke kontrolluar, kuptojnë menjëherë se kush i ka tradhtuar.

“Unë isha në Prishtinë në atë kohë, gati të udhëtoja për në Serbi për të vazhduar hetimet. Më thirrën nga Zvicra për t’u thënë se duhet të kisha kujdes dhe të ndërprisja çdo kontakt me grupin serb. Unë isha i tërbuar! Zvicra kanë prishur gjithçka”, proteston informatori.

Agjenti i dyfishtë shkon gjithsesi në Serbi dhe përpiqet të bindë kriminelët se informacioni nuk vjen prej tij. Përpjekje e humbur. Ai është i kërcënuar. Ai e kupton që jeta e tij është në rrezik.

Nën mbrojtje në Zvicër

Duke marrë përsipër përgjegjësitë e tyre, autoritetet zvicerane më pas i ofruan informatorit të vinte dhe të strehohej në Zvicër me gruan dhe fëmijët e tij. FedPol dhe MPC i sigurojnë atij anonimitetin e plotë. Në fillim të vitit 2021, burri u zhvendos me familjen e tij në Zvicrën gjermanishtfolëse. Ai përfiton nga programi për mbrojtjen e dëshmitarëve dhe i është caktuar një identitet i ri. Ai intervistohet nga MPC si pjesë e hetimit për Dick Marty.

“Isha strehuar dhe më jepnin 1000 franga në javë”, thotë ai. “Nuk është shumë duke marrë parasysh faktin që humba gjithçka. Duke më grirë në skarë, ata shkatërruan tridhjetë vjet karrierë”.

Duke më pjekur në skarë, më prishën tridhjetë vjet karrierë.

Njeriu që zbuloi komplotin kundër Dik Martit

Gjatë javëve, marrëdhëniet janë të tensionuara me FedPol dhe MPC. Burri nuk respekton me përpikëri rregullat e sigurisë të programit për mbrojtjen e dëshmitarëve. Madje ai shkon në një shtet fqinj pa paralajmëruar zviceranët.

“Është e vërtetë që nuk i kam ndjekur të gjitha udhëzimet”, pranon ai. “Por unë kam një vajzë jashtë vendit. Zvicerani më premtoi se mund ta shoh”. Në fillim të vitit 2022, autoritetet zvicerane nxjerrin pasojat dhe informojnë agjentin e dyfishtë se ai nuk do të ketë më të drejtë në programin e mbrojtjes së dëshmitarëve nga vera.

“Në pranverë u largova nga Zvicra, s’kisha zgjidhje, pasi më vunë në skarë, zviceranët më hodhën si qen”. Të kontaktuar nga RTS, FedPol dhe MPC nuk kanë dashur të komentojnë këtë aferë. Sot agjenti i dyfishtë fshihet në një shtet fqinj me Zvicrën.

Dik Marti ende nën mbrojtje

Dick Marty jeton nën mbrojtjen e policisë për njëzet e një muaj. Shtëpia e tij është plot me kamera dhe e pajisur me alarme dhe një “dhomë të sigurt”, ku mund të strehohet në rast sulmi.

Komploti i bërë publik nga “Mise au Point” më 9 prill, 77-vjeçari Ticino mund të kishte shpresuar të gjente një jetë normale dhe paqësore. Por nuk ndodhi kështu.

Ish-prokurori dhe këshilltari i Shteteve të Ticino-s tani ka një rrezik të shkallës 3, kundrejt 4-të më parë. Kjo do të thotë se ai ende jeton nën mbrojtje të lartë policore, por se disa kushte të kësaj mbrojtjeje janë lehtësuar pak. Prezenca e policisë është më pak pushtuese, por ai vazhdon të paguajë një çmim të rëndë për angazhimin e tij në shërbim të drejtësisë.

Veprimet e ndërmarra nga Zvicra

Duke u thirrur në sigurinë e Dick Marty-t, FedPol dhe MPC nuk dëshiruan të japin më shumë informacion mbi kërcënimet që janë aktualisht mbi të. “Kjo do të minonte efektivitetin e masave mbrojtëse dhe do të rrezikonte hetimet në vazhdim”, shkruan KPM. “Ne duam gjithashtu të parandalojmë që të ndodhin akte imitimi.”

Në qershor, Sekretarja e Shtetit, Livia Leu vizitoi Beogradin dhe Prishtinën. Gjatë kësaj vizite zyrtare është përmendur “çështja Dick Mary”, konfirmon Departamenti Federal i Punëve të Jashtme (FDFA), i cili refuzon të thotë më shumë për përmbajtjen e intervistave.

Në veçanti, FedPol ka krijuar një shkëmbim informacioni me autoritetet policore serbe.

Zyra e Prokurorisë Federale

Në fund të prillit, FedPol dhe MPC dërguan policinë zvicerane në Beograd për të takuar homologët e tyre serbë. Ata u dhanë atyre informacionin që kishin në dispozicion, duke përfshirë emrat e organizatorëve të komplotit, dhe serbët premtuan të bënin disa kërkime. “FedPol në veçanti ka krijuar një shkëmbim informacioni me autoritetet policore serbe. Shkëmbimi është profesional dhe konstruktiv dhe po vazhdon”, deklaron MPC.

A do të hetojë vërtet dhe mbi të gjitha Serbia ata që qëndrojnë pas vrasjes së Dik Martit? “Këta njerëz nuk do të marrin më masa, emrat e tyre dihen, nuk është më e mundur”, thotë agjenti i dyfishtë.

Anne-Frederique Widmann

Informacioni u zhvillua në orën 20:05 në programin e RTS Mise au Point.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco