Ministrja jep shifra të frikshme për infektimin e nxënësve dhe mësimdhënësve në Kosovë

Ministrja jep shifra të frikshme për infektimin e nxënësve dhe mësimdhënësve në Kosovë

17:21, 27/01/2022

Ministrja e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Arbërie Nagavci, ka folur për situatën me COVID-19 në sistemin parauniversitar.

Në Kuvendin e Kosovës, ajo ka theksuar se gjatë tërë kohës kanë punuar që të ketë menaxhim të koronavirusit.

“Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë ka ndërmarrë veprime konkrete që mësimi të zhvillohet në të gjitha nivelet sipas kushteve dhe respektimit të masave të vendosura nga IKSHPK, po ashtu edhe duke i respektuar të gjitha vendimet e Qeverisë së Kosovës”, ka thënë Nagavci.

Tutje, ajo ka theksuar se ka shkolla të cilat mësimin janë duke e zhvilluar online, por ka edhe shkolla të tjera që mësimin janë duke e zhvilluar fizikisht.

“Për më shumë në ministri i pranojmë raportet ditore për situatën, në bazë të raportit të ditë së sotme, nga 775 institucione edukative arsimore, janë 90 shkolla që punojnë sipas skenarit C. Ndërsa sa i përket rasteve aktive, 1,489 mësimdhënës janë pozitivë me COVID-19, 187 individë janë personel tjetër, si dhe 6,684 nxënës që janë pozitiv dhe janë të izoluar”, ka deklaruar Nagavci.

 

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco