Masa Anticovid-19 veç në letër e për reklama

Masa Anticovid-19 veç në letër e për reklama

09:45, 24/10/2021
Fatmir Curri nga shoqëria civile ka thënë se masat anticovid janë vec për letër dhe reklama.

Sipas tij shjelesit më të mëdhenjë janë sektori i gastronomisë

Ky është postimi i tij:

Kategori ma jo zbatuese te masave nuk gjen se gastronomia, si gjithmone me perjashtime teper te rralla. 1.Qe nje muaj askush sma ka lyp kartonin e vakcines ne Prishtine, e tash paramendoni gjendjen ne vendbanime tjera. 2. Ska pas distance pothuaj asnjehere 1m shpine per shpine. 3. Nuk eshte punu me 50% te kapacitetit mbrenda, bile me mbi 100% kapacitet kan punu, e disa disa edhe ne kembe e me muzike live e DJ. 4. Nuk dihej kush eshte pergjegjsi/ja Anti Covid siq kerkojne masat. 5. Rralle u ndal fix 21.00 muzika, gjithnje duke e shty deri 21.30, e veq ora policore ka kry pune. 6. Mos te flas per mbajtje maske duke shku ne tualet ose duke qarkullu ne lokal. 7.Asnje banakier e kamarier sme ka sherby me maske siq duhet. 8. Dezinfektues per ilaq nuk gjen. 9. Gjithnje ke pas mbi 6 persona ne nje tavoline. 10. Spo flas per fatura fiskale 😒. #Sonte dola pak pas nje kohe te gjate. As kerkese vakcine, as maska stafi sherbyes, as distance, as dezinfektues e as 50%, sallamadi totale. Ishim mbi 10 persona ne nje tavoline, ma shume kom ndejt jashte se mbrenda. E inspektoreve ju genjehet qe te gjithe i kemi kontrollu per vakcina, e ata skan baze morale me ju denu, se per me meritu ka 10 here ne dite bile. Qeveria me gjase shume mire pe din me kend ka pune. Me muzike deri vone ky moszbatim kalon ne degjenerim e dalldisje totale, dhe tuj e dijte me cfare njerez e kategorie kemi pune, rritjen e numrave ne Evrope e rajon, me gjase eshte marr edhe vendimi per muzike vetem deri 21.30 dhe per qetesim situate. Se di, ndoshta po plakem, por masat e lirimit gradual dhe vezhgimit te kujdesshem po me pelqejne. Bash kisha dashte me degju kunder argumente, por jo te tipit qe 2 vjet skemi punu, se kur ju leju me punu ne korrik e gusht '21 e keni tregu vehten sa ju ndin per shendetin publik.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco