COVID ishte në Evropë, javë përpara se të konfirmohej, thotë studimi i Norvegjisë

COVID ishte në Evropë, javë përpara se të konfirmohej, thotë studimi i Norvegjisë

14:34, 27/01/2022

Studiuesit në Norvegji thonë se COVID-19 ka të ngjarë të ishte shumë më i përhapur në Evropë dhe në mbarë botën, përpara se të bëhej një diagnozë e parë zyrtare.

Shkencëtarët në Spitalin Universitar Akershus pranë Oslos identifikuan një rezultat pozitiv të koronavirusit në një mostër gjaku të marrë nga një grua shtatzënë më 12 dhjetor 2019 dhe thonë se ajo ndoshta ishte infektuar në fund të nëntorit ose në fillim të dhjetorit.

"Gjetjet tona ndryshojnë historinë e epidemisë së koronës si në Norvegji ashtu edhe në botë," tha Anne Eskild, profesoreshë dhe mjeke kryesore në Akershus.

“Ne në fakt gjetëm katër nga 1,500 teste në gratë shtatzëna që ishin pozitive përpara se të diagnostikohej rasti i parë në Francë,” tha ajo për Euroneës.

Një grup rastesh të ngjashme me pneumoninë u identifikua në Ëuhan, Kinë, gjatë dhjetorit 2019, dhe më 12 janar 2020 autoritetet kineze ndanë sekuencën e gjeneve të koronavirusit të ri të ri që përhapet me shpejtësi.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco