Dimër sfidues dhe rritja e numrit e të infektuarëve me COVID/ Britania e Madhe mund të rikthejë masat anti-covid

Dimër sfidues dhe rritja e numrit e të infektuarëve me COVID/ Britania e Madhe mund të rikthejë masat anti-covid

10:40, 19/10/2021

Downing Street paralajmëroi ditën e djeshme një dimër sfidues pasi infeksionet me COVID-19 po rriten në Britaninë e Madhe.

Ekspertët gjithashtu kanë frikë se programi nxitës i Qeverisë për Covid po lëviz shumë ngadalë për të parandaluar valën e dimrit shkruan media angleze ‘The Sun’.

Muajin e kaluar Boris Johnson përcaktoi një 'Plan B' për kufizime të mëtejshme - përfshirë maskat, pasaportat e vaksinave dhe punën nga shtëpia në rast se numri i të infektuarëve me COVID rritet.

Ndërsa po presim muajt e dimrit, imuniteti në grupmoshat më të vjetra dhe të prekshme do të vazhdojë të dobësohet dhe këshillohet që injeksionet përforcuese të jepen gjashtë muaj pas dozës së dytë të vaksinës.

Qeveria britanike tani po mban "një vëzhgim shumë të ngushtë" mbi statistikat e fundit.

Profesori Neil Ferguson - modelimi shkencor i të cilit çoi në bllokimin e marsit 2020 në Britani është shprehur se nëse marrja e dozës së tretë do ishte mjaft e lartë dhe përhapja ishte mjaft e ngadaltë, masat shtesë mund të mos jenë të nevojshme. 

 

Por ai shtoi se nëse rastet vazhdojnë të rriten gjatë dy javëve të ardhshme , "atëherë jam i sigurt se qeveria do të rivlerësojë masat në vend".  

Andrew Preston, një profesor i patogjenezës mikrobike në Universitetin e Bath mendon se "një kthim në kufizimet që goditën aktivitetin ekonomik  si bllokimet nuk ka gjasa''. 

Por ai shtoi: "Nuk do të ishte një surprizë e madhe për të parë që maska ​ të kthehet e detyrueshme në disa situata.

Ndërsa Azeem Majeed, profesor i kujdesit parësor në Imperial College London, tha se një marrje  e dozave të treta është "e pashmangshme".

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco