India në telashe të mëdha, mbi 126 mijë raste të reja me Covid-19

India në telashe të mëdha, mbi 126 mijë raste të reja me Covid-19

09:21, 08/04/2021

India vazhdon të regjistrojë shifra të larta të infeksioneve ditore me koronavirus.

India raportoi 126.789 raste të reja të koronavirusit të enjten, rritja më e lartë një-ditore e infeksioneve që nga fillimi i pandemisë, raporton Cnn.

Kjo është dita e dytë radhazi që vendi ka raportuar një bilanc rekord të lartë të rasteve të reja.

India është mes një vale të dytë të pandemisë pas pikut të mëparshëm në rastet në shtator të vitit të kaluar.

Shteti i Maharashtrës vazhdon të raportojë vdekjet dhe rastet më të larta në vend, sipas ministrit të shëndetësisë Harsh Vardhan të mërkurën, dhe disa shtete të tjera gjithashtu kanë parë një “ngritje” në raste, thanë zyrtarët e shëndetësisë të martën.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco