Alain Aspect, John F. Clauser dhe Anton Zeilinger fitojnë çmimin Nobel për fizikë

Alain Aspect, John F. Clauser dhe Anton Zeilinger fitojnë çmimin Nobel për fizikë

12:04, 04/10/2022

Alain Aspect, John F. Clauser dhe Anton Zeilinger kanë fituar çmimin Nobel për fizikën për arritjet e tyre në mekanikën kuantike, njoftoi komiteti organizativ në Stokholm të martën.

Treshja fitoi "për eksperimente me fotone të ngatërruar, duke vendosur shkeljen e pabarazive të Bell dhe shkencën pioniere të informacionit kuantik".

Puna e tyre "ka hedhur themelet për një epokë të re të teknologjisë kuantike", tha Akademia Mbretërore Suedeze e Shkencave.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco