Përplasja e asteroidit e vërejtur nga Toka, observatorët në Afrikën e Jugut kapin momentin historik

Përplasja e asteroidit e vërejtur nga Toka, observatorët në Afrikën e Jugut kapin momentin historik

12:37, 27/09/2022

Teleskopër me bazë në tokë kanë kapur momentin historik kur anija kozmike DART e NASA-s u përplas me një asteroid mbrëmjen e djeshme.

DART u nis nga Kalifornia nëntorin e kaluar dhe më në fund përfundoi udhëtimin e tij 10-mujorë kur goditi asteroidin Dimorphos.

Dimorphos rreth 560 metra në diametër, rrotullohet rreth një asteroidi më të madh të quajtur Didymos që janë rreth 6.8 milion milje larg planetit tonë.

DART goditi shkëmbin hapësinor me më shumë se 14,000 milje në orë dhe u shkatërrua pas përplasjes, ndërsa Dimorphos mori një 'shtytje të vogël' që synonte të ndryshonte trajektoren e tij me një fraksion. 

Misioni synonte të ndryshonte orbitën e asteroidit, por NASA nuk i di akoma rezultatet pasi të dhënat po mblidhen nga teleskopët me bazë në Tokë.

Megjithatë, videot  e postuara në mediat sociale tregojnë tashmë ngjarjen e ndikimit të kapur nga teleskopët në Hawaii  dhe Afrikën e Jugut. 

Teleskopi ATLAS, me qendër në Honolulu, Hawaii, e tregon asteroidin si një top drite në lëvizje dhe një shtëllungë ejeksioni që lëshohet ndërsa anija kozmike godet.

Në mënyrë të ngjashme, një animacion i përshpejtuar u kap nga një prej teleskopëve të Observatorit Las Cumbres në Afrikën e Jugut. 

As Dimorfos dhe as Didymos nuk paraqesin ndonjë rrezik për Tokën. 

Misioni prej 325 milionë dollarësh është thjesht një provë e asaj që mund të kërkohet nëse një shkëmb hapësinor kërcënon planetin tonë një ditë.

Nëse një asteroid i madh do të godiste Tokën, ai mund të zhdukte racën njerëzore - njësoj si rënia e dinosaurëve 66 milionë vjet më parë.    

Konfirmimi i goditjes erdhi disa sekonda pas përplasjes, duke shkaktuar një duartrokitje në mesin e ekipit tokësor në Laboratorin e Fizikës së Aplikuar të Universitetit Johns Hopkins në Maryland.

"Njerëzimi - 1, Asteroidi - 0", tha një komentues në transmetimin e drejtpërdrejtë, duke vënë në dukje se sa e pabesueshme është që njerëzit kryen një mision kaq epik.

CILI ËSHTË MISIONI DART i NASA-s? 

DART është misioni i parë testues i mbrojtjes planetare në botë.

Ai përfshin një satelit që është përplasur në asteroidin e vogël të hënës Dimorphos, i cili rrotullohet rreth një asteroidi shoqërues më të madh të quajtur Didymos.

Sateliti u përplas qëllimisht në asteroid për të ndryshuar pak orbitën e këtij të fundit.

Dimorphos është rreth 525 këmbë në diametër, dhe megjithëse nuk përbën rrezik për Tokën, NASA dëshiron të masë orbitën e ndryshuar të asteroidit të shkaktuar nga përplasja. 

Vëzhgimet pas goditjes nga teleskopët optikë me bazë në Tokë dhe radarët planetarë do të matin ndryshimin në orbitën e Dimorphos rreth Didymos, sipas NASA-s. 

Ky demonstrim i mbrojtjes planetare do të informojë misionet e ardhshme që një ditë mund ta shpëtojnë Tokën nga një goditje vdekjeprurëse asteroidi.  

 

 

 

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco