Serie A/ Roma shpartallon Empolin në ‘Olimpico’, fitorja më e thellë nën drejtimin e Mourinhos

22:51, 17/09/2023

Rikthehet Roma. Skuadra e Jose Mourinhos shkatërroi 7-0 Empolin në “Olimpico”, në një ndeshje perfektë, ku nuk munguan eurogolat.

Ky ishte suksesi më i thellë i verdhekuqve në drejtimin e “Special One”.

Minuta e parë, sulmi i parë i vendasve dhe penallti. E shkaktuar nga prekja me dorë e mbrojtësit polak Sebastian Walukiewicz.

Ekzekutimin e mori përsipër Paulo Dybala, i cili ia doli të shënonte përballë Etrit Berishës.

Vendasit në avantazh, dhe goli i parë sezonal në Serie A për argjentinasin, i cili nuk u ndal me kaq.

Goli çliroi Romën, që gjeti edhe golin e dytë në minutën e tetë. Me anë të Renato Sanches, i cili shijoi golin e parë në Serie A.

Ndërkohë, Ardian Ismajli (u fut në pjesën e dytë) dhe Stiven Shpendi ishin në stol në këtë ndeshje për Empolin. Skuadër që e ka filluar shumë keq sezonin aktual në kampionatin italian.

Roma iu afrua golit të tretë në minutën e 19′. Leandro Paredes provoi eurogolin nga goditja e këndit, por traversa shpëtoi Berishën.

Ndërkohë që Roma kaloi në fundin e pjesës së parë në avantazh të trefishtë falë autogolit të Alberto Grassit.

Kaq për 45 minutat e para, teksa Dybala shënoi të dytin personal dhe të katërtin për skuadrën e Jose Mourinhos në minutën e 55′ falë një finalizimi plot klas.

Traversa i mohon tripletën 29-vjeçarit, teksa Empoli goditi shtyllën me anë të Baldanzit. Goli i pestë për Romën erdhi në minutën e 80-të.

Moment kur Bryan Cristante dhuroi “show” me një goditje të mrekullueshme.

Më pas radha e Romelu Lukakut, i cili shijoi golin e parë si verdhekuq.

Në fund pati festë edhe për mbrojtësin Gianluca Mancini, i cili kompletoi fitoren 7-0 të Romës.

Ndërkohë që Empoli përjetoi një mbrëmje “horror” në kryeqytetin italian.