Lajmi i fundit

LIVE/ Adi Krasta në 'A Show'

Gazeta spanjolle raporton: Barcelona do të përjashtohet nga Champions League!

Gazeta spanjolle raporton: Barcelona do të përjashtohet nga Champions League!

16:57, 01/06/2023

Hetuesit e UEFA-s kanë vendosur ta ndalojnë Barcelonën të luajë në Ligën e Kampionëve për një sezon, raporton ekskluzivisht gazeta spanjolle ABC Desportes.

Prej kohësh është përfolur se Barcelona mund të ndalohet nga pjesëmarrja në kompeticionet e UEFA-s. Gjithçka e ka fajin “rasti Negreira”, i cili në fillim të vitit ngriti shumë pluhur në botën e sportit.

Bëhet fjalë për një rast në të cilin Barcelona u akuzua për korrupsion dhe ryshfet të arbitrave pasi u zbulua se i paguan shuma të mëdha parash ish-zëvendëspresidentit të Komitetit Teknik të Gjyqtarëve të La Ligës, Jose Maria Enrique Negreira.

Sipas El Mundo, kampionët e rinj të Spanjës i paguan Negreira-s një shumë totale prej rreth 7 milionë eurosh nga viti 2001 deri në 2018. Kjo periudhë përfshin edhe sundimin e presidentit aktual të klubit, Joan Laporta, i cili në mënyrë të përsëritur mohoi atë që ishte bërë, duke thënë se pagesat kishin të bënin me punë konsultimin me gjyqtarët.

Image

Më pas UEFA njoftoi fillimin e një hetimi kundër Barcelonës dhe fundjavën e kaluar Mundo Deportivo deklaroi se përjashtimi i Barcelonës nga Evropa në baza të përkohshme është një nga tre dënimet e mundshme me të cilat mund të përballet klubi katalanas.

Sot morëm një lajm të ri. ABC raportoi ekskluzivisht se dy hetues të UEFA-s, përkatësisht Jean Samuel Leuba dhe Mirjam Koller Trunz, arritën në përfundimin se Barcelona duhet të ndalohet të luajë ndeshje evropiane për një vit.

Sporti katalanas, shumë i afërt me klubin e Barcelonës, është kundërpërgjigjur menjëherë dhe ka theksuar se janë të bindur se nuk do të ketë sanksione për sezonin e ardhshëm të Champions League.

Sido që të jetë, Barcelona me siguri do të përballet me një dënim të ashpër. Çelësi do të jetë ajo që do të vendosë presidenti i organit, Aleksander Ceferin.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Bëje LIKE dhe merr lajmin e fundit nga Sporti:

Komentet

Shto koment

Denonco