Sezoni më i keq i CR7 që kur ishte 21 vjeç

Sezoni më i keq i CR7 që kur ishte 21 vjeç

10:41, 01/06/2023

Cristiano Ronaldo nuk ka pasur sezonin më të mirë të karrierës së tij. 

Që nga vera e kaluar, portugezi ka humbur statusin në skenën botërore të futbollit deri në fund të majit në një ligë të vogël si Arabia Saudite, pa tituj dhe me shifrat më të këqija të karrierës së tij që nga viti 2007. 

Këtë të mërkurë, Al Nassr përfundoi sezonin e tyre pesë pikë prapa Al Ittihad. 

Cristiano, tashmë pa opsione për të qenë i pari, nuk ishte në lojë.

Edhe pse ai nuk e shprehu kurrë atë në publik, Erik ten Hag nuk e kishte Cristiano Ronaldon si yllin e tij të ri të Manchester United. 

Të gjitha palët kërkuan një rrugëdalje në verë, por pamundësia për të gjetur një klub që do të përshtatej me pagën e tij shumë të lartë dhe do t'i krijonte një vend në dhomën e zhveshjes, e detyroi të qëndronte. 

Edhe pse ai filloi në Ligën e Evropës, ai shtoi vetëm katër starte në Premier League deri në Kupën e Botës me episode si dita kundër Tottenhamit , kur ai shkoi në dhomat e zhveshjes i zemëruar para se të mbaronte ndeshja (që çoi në një ndeshje pezullim). 

Pak para fillimit të Kupës së Botës, Cristiano dha një intervistë në të cilën ai kritikoi ashpër klubin dhe Ten Hag.

Pak ditë më vonë u njoftua ndërprerja e kontratës së tij “me marrëveshje të përbashkët”.

Në nivel sportiv, javët e tij në Katar nuk ishin të emocionuara. 

Ai shënoi vetëm një gol (nga penallti) në fazën e grupeve. Që në raundin e eliminimit, detyra e titullarit iu hoq nga Gonçalo Ramos.

Dhe pastaj Arabia Saudite e priste atë dhe goditjen e egos që shkakton të shkosh të luajë në një ligë të vogël. 

Cristiano nuk kishte më vend në futbollin elitar.

Në Al Nassr ai nuk ka ecur shumë më mirë. Të mposhtur në Superkupë pak ditë pas mbërritjes, ata u eliminuan në gjysmëfinalet e Kupës kundër Al Wehda (një skuadër që ka flirtuar me rënien) dhe dështuan në objektivin e tyre për të fituar Ligën.

Në këto pesë muaj ai ka shënuar 14 gola, shifër kjo që nuk përbën sezonin e tij më të keq të shënuesve në gjashtëmbëdhjetë vitet e fundit. 

Në total, mes Manchester United, Al Nassr dhe skuadrës portugeze, Cristiano ka shënuar 22 gola këtë sezon. Sezoni i fundit në të cilin ai shënoi kaq pak ishte në 2005-06, në moshën 21-vjeçare.

Tani ai është 38 vjeç.

Për momentin, ai vetë nuk ka dashur të tërhiqet nga skuadra portugeze dhe ka kontratë në Riad deri në vitin 2025.

Prandaj, në gusht do të fillojë një sezon i ri. 

Një mundësi për të provuar të harrojmë këtë 2022-2023 katastrofike.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Bëje LIKE dhe merr lajmin e fundit nga Sporti:

Komentet

Shto koment

Denonco