Një belg vendos rekordin historik në Francë

20:20, 12/03/2023

Për emrin e Lois Openda u dëgjua dhe u fol gjatë seancës së merkatos së transferimeve të verës, kur Milani i vuri sytë te xhevahiri belg i lindur në vitin 2000.

Sulmuesi, i cili ka qenë me Lens që nga korriku i kaluar, u shfaq në mënyrë të jashtëzakonshme në Ligën Franceze 1 këtë pasdite me një rekord absolut!

Në fitoren 4-0 në Clermont, verdhekuqte e Lens panë Openda të shënonte tre herë.

Asgjë për të thënë përveçse kjo tripletë u realizua në vetëm 4 minuta e 42 sekonda.

Image

Ky është tregolëshi më i shpejtë në historinë e Ligue 1.

Openda gjithashtu e shënoi këtë tripletë me këmbën e majtë, pavarësisht se e përdor rregullisht këmbën e djathtë dhe kjo është mjaft e rrallë për të nënvizuar.

Belgu u shërbye për herë të parë me një asistim të Fulginit, dhe në minutën e 31-të e rrëshqiti topin në mënyrë perfekte mes këmbëve të portierit të Clermont.

Pas një kohe të shkurtër edhe Openda arriti të rikuperonte topin dhe të shënonte topin në minutën e 34-të.

Menjëherë pas kësaj, lojtari rrëmbeu topin përballë portierit kundërshtar, me një goditje të re me këmbën e majtë në minutën e 35-të, duke shënuar tregolëshin rekord.

Në Francë ata nënvizuan sesi Openda arriti të mposhtë rekordin e vendosur nga Matt Moussilou, i cili shënoi tre gola në 4 minuta dhe… 34 sekonda me Lille kundër Istres (8-0), më 2 prill 2005. Performanca e lojtarit kongolez kështu zgjati 18 vjet.

Në verë lojtari e bindi Lens që ta blinte nga Bruges për gati 10 milionë për ta çuar në Francë: “Ai është talent, do ta shihni”, thanë ata dhe pas disa muajsh duket se tashmë çmimi i lojtarit është rritur. Nëse Milani dëshiron të investojë tek ai verën e ardhshme, do të duhet të vendosë të paktën 20 milionë në pjatë.

Ndërkohë Lens po e shijon dhe më shumë pas kësaj dite. Openda arriti 12 gola në 26 ndeshje duke shënuar tripletën e tij të dytë të sezonit pas atij të shënuar më 28 tetor kundër Toulouse.

Me këtë fitore, Lens e çoi veten në 54 pikë në renditjen në vendin e tretë, vetëm një gjatësi pas Marsejës së vendit të dytë, e cila tani është 10 pikë prapa PSG-së, protagonistit absolut të kampionatit dhe që po shkon drejt një fitoreje tjetër dërrmuese në Ligue 1. .