ÇIM PEKA LIVE/ Pse po e fal SPAK Veliajn?

Bayern eliminoi PSG-në dhe i dha fund ëndrrës së parisienëve për të fituar Champions League

22:50, 08/03/2023

Lojtarët e Bayernit mundën skuadrën e PSG-së në Mynih me rezultat 2-0 në ndeshjen e dytë të 1/16-tës së Ligës së Kampionëve duke kaluar më tej me rezultatin e përgjithshëm 3-0.

Në pjesën e parë, ne nuk pamë futboll veçanërisht tërheqës dhe pritëm për rastin e parë deri në minutën e 25-të kur Messi gjuajti por u ndalua nga Sommer dhe De Ligt.

Gjashtë minuta më vonë, Bayern mund të kalonte në epërsi. Musiala gjuajti nga një pozicion i vështirë dhe Donnarumma bëri një pritje të mirë.

Dhe më pas në minutën e 38-të ndodhi një situatë që rezultoi vendimtare në ndeshje. Sommer i shkujdesur humbi topin, Vitinha gjuajti i papenguar, por De Ligt arriti të rrëshqasë dhe të largojë topin nga vija e portës dhe shpëtoi Bayernin.

Në fillimin e pjesës së dytë, Choupo-Moting shënoi një goditje me kokë pas krosimit të Davies, por goli u anulua pasi Muller tentoi të prekte topin pas gjuajtjes së kamerunasit.

Së fundi, Bayern kaloi në avantazh në minutën e 61-të. Ishte një gabim i madh nga Verratti. Goretzka dhe Muller punuan së bashku për t'ia larguar topin 16 metra larg portës së parisienëve dhe më pas Goretzka ia kaloi Choupo-Motingut, i cili goditi portën e zbrazët për 1-0.

PSG mund të kishte barazuar, por Sommer bëri një ndërhyrje të saktë për të ndaluar goditjen me kokë të Ramos në minutën e 64-të.

Në minutën e 81-të, nga një situatë e ngjashme, i njëjti lojtar shënoi sërish me kokë, e cila ishte fundi i të gjitha shpresave për parisienët.

Në minutën e 90-të, pas një kundërsulmi të shpejtë, Gnabry shënoi bukur dhe përfundoi 2-0.

Kështu, Bayern mbajti një ecuri 100% në Champions League (tetë fitore), dhe shorti për çerekfinalet e Champions League do të hidhet më 17 mars.