Benfica shkatërron Club Brugge dhe kalon në çerekfinalet e Ligës së Kampionëve

22:55, 07/03/2023

Futbollistët e Benficas arritën një triumf bindës 5-1 ndaj Club Brugge në ndeshjen e dytë dhe kështu kaluan në çerekfinale të Champions League me rezultat të përgjithshëm 7-1.

Ndeshja e parë në Belgjikë përfundoi me rezultat 2-0 për skuadrën portugeze, kështu që Benfica e kishte më të lehtë punën sonte. Megjithatë, Shqiponjat e morën seriozisht dhe shënuan pesë gola.

Në minutën e dytë, një gol i bukur i Joao Mario u anulua për shkak të pozicionit jashtë loje dhe ndërhyrjes VAR.

Na duhej të prisnim deri në fund të pjesës së parë për golat e parë. Në minutën e 38-të vendasit kaluan në avantazh pas një lëvizjeje të bukur që u mbyll me golin e Rafa Silvës.

Në minutën e fundit të pjesës së parë, Goncalo Ramos shënoi për 2-0 dhe më pas ishte e qartë se kush do ta arrinte triumfin. Shqiponjat shkuan në pushim me dy gola epërsi.

Pjesa e dytë sjell të tjerë gola dhe shpërbërjen e plotë të belgëve, të cilët nuk ishin as një hije e skuadrës që luajti një fazë perfekte në grupe gjatë vjeshtës.

Goncalo Ramos shënoi një tjetër gol në minutën e 57-të dhe deri në fund shënuan Joao Mario dhe David Neres për një shkatërrim të plotë të mysafirëve.

Bjorn Meijer shënoi golin e ngushëllimit për t'i dhënë lamtumirën Ligës së Kampionëve të këtij sezoni në minutën e 87-të.

Kështu, Benfica u kualifikua edhe një herë në çerekfinale të Ligës së Kampionëve dhe u bë skuadra e parë që hyn në tetë më të mirët në Europë. Club Brugge do të kërkojë fatin sezonin e ardhshëm.

Rezultati dhe golashënuesit:

Benfica - Club Brugge 5-1 (7:1), (Silva 38', Ramos 45+2', 57', Mario 71', Neres 77')