Premier League/ Ndeshje zhgënjyese, Liverpool dhe Chelsea ndahen në 'paqe'

15:40, 21/01/2023

Lojtarët e Liverpool dhe Chelsea 0-0 ndanë nga një pikë në “Anfield” në ndeshjen e javës së 21-të në Premier League.

Episodi më i diskutuar i ndeshjes ndodhi  në minutën e tretë, kur goli i Haverts u anulua pas rishikimit në VAR.

Kështu, Silva gjuajti pas një goditje nga këndi dhe goditi shtyllën dhe topi u kthye te Havertz, i cili ishte pas tij në momentin e gjuajtjes. Sulmuesi gjerman më pas shënoi, por goli u anulua pasi sipas VAR-it, këmba e tij ishte përballë Silvës.

Shumë shpejt u kundërpërgjigj Gakpo, i cili gjuajti jo mirë nga një situatë e favorshme dhe Chelsea mund të kishte shënuar në minutën e 32-të kur Alisson bëri një pritje të shkëlqyer pas goditjes së Badiashile nga afërsia.

Pjesa e dytë u hap nga një mundësi e shkëlqyer të Keita, i cili u bllokua në momentin e fundit dhe më pas Chelsea mori kontrollin.

Ata krijuan dy raste të mira në vetëm pak minuta kur gjuajtën Ziyech dhe Mudrik, por rezultati nuk ndryshoi dhe mbeti 0:0 si rezultati përfundimtar i kësaj ndeshjeje, pas së cilës Liverpool e zgjeroi serinë pa fitore në tre ndeshje.

Megjithatë, pas ndeshjes së sotme ata kaluan Brentfordin dhe janë në vendin e tetë në Premier League, ndërsa Chelsea është vetëm në pozitën e 10-të. Në xhiron e radhës Liverpool do të vizitojë Wolverhampton, ndërsa Chelsea do të presë Fulham.