Në Old Trafford, e harruan shpejt Ronaldon, United fiton lehtësisht ndaj Nottingham dhe i afrohet vendit të katërt

23:01, 27/12/2022

Skuadra e Manchester United mposhti Nottingham Forestin me rezultat 3-0 dhe kështu iu afrua edhe më shumë vendeve që të çojnë në Ligën e Kampionëve sezonin e ardhshëm.

United po mësohet me jetën pa Cristiano Ronaldon dhe në ndeshjen e parë të kampionatit pas largimit të tij, Djajtë e Kuq arritën një fitore të sigurt dhe e luajtën ndeshjen me shumë besim.

Në minutën e 19-të, United kaloi në avantazh pas një aksioni brilant. Christian Eriksen asistoi nga këndi për Marcus Rashford dhe sulmuesi goditi topin në rrjetën e Forest.

Vetëm tre minuta më vonë një tjetër gol. Rashford është asistues këtë herë dhe Anthony Martial dyfishon epërsinë e vendasve.

Në pjesën e dytë, pamë një lojë disi më ofensive nga Nottingham, i cili shënoi një gol me Willy Boly, por ai u anulua për pozicion jashtë loje.

Finalja i jep fund këtij takimi. Casemiro luan me topin pas Fredos në hapësirën në anën e majtë dhe braziliani më i ri shënon për 3-0.

Kështu, United, me një ndeshje më pak, arriti vetëm një pikë larg vendit që çon në Champions League. Në xhiron e radhës skuadra e Erik ten Hag viziton Wolverhamptonin, ndërsa Nottingham do të ketë një tjetër provë të vështirë ndaj Chelseat.