Chelsea triumfon pas dy muajsh e gjysmë në Premier League

21:07, 27/12/2022

Lojtarët e Chelseat përfunduan një seri katastrofike prej pesë ndeshjesh pa fitore në Premier Ligën angleze duke mundur Bournemouth 2-0.

Gjërat në Stamford Bridge nuk janë ashtu siç duan tifozët pas largimit të Roman Abramovich dhe deri sonte Chelsea nuk njihte shijen e fitores në kampionat për dy muaj e gjysmë.

Por kjo seri negative mori fund dhe sot Bournemouthi u “dorëzua” pa luftë. Gjithçka u zgjidh që në pjesën e parë.

Në minutën e 16-të Kai Havertz “zgjidhi” një kundërsulm të shkëlqyer dhe një pasim fantastik të Raheem Sterling nga e djathta.

Vetëm tetë minuta më vonë, Havertz asistoi dhe Mason Mount shënoi një gol shumë të bukur.

Vazhdimi sjell një ofensivë disi më të madhe nga Bournemouth, por vetëm aq sa ua lejoi Chelsea, të cilët ishin tërhequr nga plani.

Mysafirët patën dy mundësi me Dominik Solanke, por Kep Arizabalag shpëtoi të dyja herët.

Deri në fund të lojës rezultati nuk ndryshoi, kështu që Chelsea regjistroi një fitore jetike në luftën për Ligën e Kampionëve.

Në raundin tjetër, blutë vizitojnë Nottingham Forestin, ndërsa Bournemouth do të mirëpresë Crystal Palace.