Cilët lojtarë të Realit fituan Topin e Artë dhe a do të jetë Benzema i radhës?

Cilët lojtarë të Realit fituan Topin e Artë dhe a do të jetë Benzema i radhës?

17:56, 12/08/2022

Përzgjedhja e Topit të Artë për vitin 2022 po afrohet, spekulimet tashmë kanë nisur dhe kandidatët mezi presin çmimin që jep çdo vit France Football.

Edhe këtë vit, ashtu si vitet e kaluara, mbrëmja gala do të mbahet më 17 tetor në Teatrin e Parisit Chatelet.

Çmimi ka pasur dy mjeshtër të qartë në vitet e fundit. Që kur Kaka e fitoi në vitin 2007, Leo Messi dhe Cristiano Ronaldo i kanë ndarë të gjitha çmimet, përveç atij të fituar nga Luka Modric në vitin 2018 dhe atij në vitin 2020, kur për shkak të pandemisë, France Football konsideroi se kushtet për të vendosur fituesin nuk ishin të drejta.

Image

Cristiano Ronaldo pozon në Santiago Bernabeu me pesë Topat e Artë

Nominimet do të shpallen sot (12 gusht).

Edhe pse ende nuk dihet lista përfundimtare e kandidatëve, favorit për të fituar trofeun prestigjioz është Karim Benzema.

Francezi luajti një rol kyç në sezonin 2021/22 duke ndihmuar Real Madridin të fitojë La Ligën, Superkupën e Spanjës dhe Ligën e Kampionëve me 44 gola dhe 15 asistime.

Image

 

Di Stefano pozon me Topin e Artë

 

Një mundësi unike

 

Sulmuesi i Realit ka shansin më të mirë për çmimin e futbollistit më të mirë në botë, sepse një nga risitë e këtij edicioni të Topit të Artë është se gazetarët do të votojnë sipas performancës së lojtarit në sezonin e kaluar, në vend të asaj që ka treguar gjatë vitit kalendarik (siç ishte rasti që nga botimi i parë).

 

Sezoni 2021/22 ishte sezoni më i mirë i Benzemas për sa i përket golave ​​dhe asistimeve, më i mirë se rivalët si Ronaldo (24 gola dhe tre asistime), Messi (11 gola dhe 15 asistime), Robert Lewandowski (50 gola dhe shtatë asistime) dhe Luka Modric (tre gola dhe 12 asistime).

 

Nëse ai fiton Topin e Artë, Benzema do të bëhej lojtari i tetë që e fiton atë për Realin dhe do të ishte fituesi i 12-të i përgjithshëm i Topit të Artë që luajti për Mbretërit.

 

Fituesit e Topit të Artë me fanellën e Realit:

 

Alfredo Di Stefano

 

Rajmond Kopa

 

Luis Figo

 

Ronaldo Nazario

 

Fabio Cannavaro

 

Cristiano Ronaldo

 

Luka Modric

© SYRI.net

Lexo edhe:

Bëje LIKE dhe merr lajmin e fundit nga Sporti:

Komentet

Shto koment

Denonco