FIFA kundër Superligës: 'Ne nuk e pranojmë atë, është separatiste'

FIFA kundër Superligës: 'Ne nuk e pranojmë atë, është separatiste'

09:50, 19/04/2021

FIFA ka reaguar pas formimit të Superligës Evropiane, duke e kundërshtuar atë por njëkohësisht duke bërë thirrje për qetësi dhe bisedime konstruktive për të mirën e lojës së futbollit.

12 klubet e mëdha evropiane, AC Milan, Arsenal, Atletico Madrid, Chelsea, Barcelona, Inter, Juventus, Liverpool, Manchester City, Manchester United, Real Madrid dhe Tottenham Hotspur njoftuan të dielën pak pas mesnate se e kanë formuar Superligën Evropiane

“FIFA  mund të shprehë vetëm mosmiratimin e saj për një ligë separatiste evropiane të mbyllur  jashtë strukturave ndërkombëtare të futbollit ." pohon Federata Ndërkombëtare e Futbollit, duke komentuar vendimin e 12 klubeve të rangut të lartë evropian.

Çdo garë futbolli, kombëtar, rajonal ose global, duhet të pasqyrojë gjithmonë parimet themelore të solidaritetit, gjithëpërfshirjes, integritetit dhe rishpërndarjes së drejtë financiare ", shton shënimin nga FIFA, parime që iniciativa e re, sipas mendimit të saj, nuk i respekton.

 FIFA dëshiron të sqarojë se mbetet fort në favor të futbollit solidar dhe një model të rishpërndarjes së drejtë të burimevee cila mund të ndihmojë në zhvillimin e futbollit si një sport, veçanërisht global, duke pasur parasysh që zhvillimi i futbollit global është misioni kryesor i FIFA-s.

FIFA është gjithmonë sinonim i unitetit në futbollin botëror dhe fton të gjitha palët e përfshira në diskutime të nxehta të përfshihen në një dialog të qetë , konstruktiv dhe të ekuilibruar për hir të lojës dhe në frymën e solidaritetit dhe drejtësisë. Ne, natyrisht, do të bëjë gjithçka që është e nevojshme për të kontribuar në një rrugë harmonike drejt së ardhmes në interes të futbollit ", përfundon shënimin.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Bëje LIKE dhe merr lajmin e fundit nga Sporti:

Komentet

Shto koment

Denonco