Zyrtare/ Federata Shqiptare e Volejbollit mbyll përfundimisht sezonin, shpall fituesit

Zyrtare/ Federata Shqiptare e Volejbollit mbyll përfundimisht sezonin, shpall fituesit

19:33, 24/06/2020

Tashmë është zyrtare: Federata Shqiptare e Volejbollit ka përcaktuar verdiktet përfundimtare të sezonit 2019-2020, duke e konsideruar edicionin të mbyllur pa e rinisur më që nga ndërprerja në muajin mars për shkak të pandemisë. Mund të thuhet se ishte një vendim i pritshëm, i cili u konkretizua vetëm pas përfundimin e afatit të fundit, 23 qershorit, për marrjen e lejes nga qeveria për rifillimin e aktiviteteve në salla të mbyllura. FSHV është detyruar kështu të përcaktojë fituesit: Erzeni për meshkuj dhe Mirdita për femra. Dotë jetë pikërisht këto dy skuadra që do të kenë të drejtën të marrin pjesë edhe në Kupat e Europës.

Pjesë nga deklarata

"NĂ« vijim tĂ« situatĂ«s sĂ« pandryshuar pĂ«r shkak tĂ« COVID-19 e duke qenĂ« se deri mĂ« sot Ă«shtĂ« akoma nĂ« fuqi Urdhri i MinistrisĂ« sĂ« ShĂ«ndetĂ«sisĂ«, Nr.326, DatĂ« 15/05/2020: ‘PĂ«r kufizimin e aktiviteteve sportive nĂ« sallat e mbyllura’, si dhe nĂ« respekt tĂ« skadencĂ«s sĂ« vendosur nga Asambleja e 31-tĂ« e FSHV-sĂ« pĂ«r datĂ«n 23 qershor 2020, Komiteti Ekzekutiv vendosi ta konsiderojĂ« zyrtarisht tĂ« pĂ«rfunduar sezonin sportiv 2019-2020. Duke u bazuar nĂ« klasifikimet, shpallen fituesit pĂ«r femra, meshkuj, U-21 e U-20 si mĂ« poshtĂ«:

1. Mirdita, fitues tek femra A1

2. Agritourism Huqi, fitues tek femra A2

3. Erzeni, fitues tek meshkuj A1

4. Skënderbeu, fitues tek U-20 (të reja)

5. Farka Volley, fitues tek U-21 (të rinj)

Duke iu referuar klasifikimeve nĂ« momentin e ndĂ«rprerjes pĂ«r kategoritĂ« pĂ«rkatĂ«se, femra e meshkuj, Komiteti Ekzekutiv vendosi gjithashtu qĂ« ekipet fitues, sĂ« bashku me ekipet e tjera, si edhe me fituesit e KupĂ«s sĂ« ShqipĂ«risĂ« do tĂ« kenĂ« tĂ« drejtĂ«n tĂ« marrin pjesĂ« nĂ« Kupat e EvropĂ«s, sipas rregullave dhe kuotave tĂ« pĂ«rcaktuara nga CEV-i”, shkruhej nĂ« komunikatĂ«n pĂ«r shtyp.

Duke shpresuar që kjo situatë pandemie të mos përsëritet më kurrë, FSHF ka uruar shëndet e suksese në sezonin e ardhshëm! Ju kujtojmë, që gjatë asamblesë të mbajtur disa ditë më parë, u vendos gjithashtu shkrirja në një kategori të vetme e grupeve A1 dhe A2 për femra për edicionin 2020-2021.

© SYRI.net

Lexo edhe:

BĂ«je LIKE dhe merr lajmin e fundit nga Sporti:

Komentet

Shto koment

Denonco