Ilaçi britanik kundër Covid është efektiv kundër variantit të ri Omicron

Ilaçi britanik kundër Covid është efektiv kundër variantit të ri Omicron

08:53, 07/12/2021
A+ Aa A-

 

Kompania farmaceutike britanike GlaxoSmithKline, tha në një njoftim të martën se ilaçi të cilin e ka zhvilluar së bashku me kompaninë Vir është efektiv ndaj variantit Omicron. Sipas provave klinike, ilaçi ka rezultuar efektiv kundër variantit të ri.

Ilaçi funksionon duke u lidhur me proteinën Spike në pjesën e jashtme të virusit. Kjo nga ana tjetër parandalon që virusi të ngjitet dhe të hyjë në qelizat njerëzore, në mënyrë që të mos mund të riprodhohet në trup.

Në një provë klinike, një dozë e vetme e antitrupit monoklonal zvogëlon rrezikun e shtrimit në spital dhe vdekjes me 79% te të rriturit.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco