Lajmi i fundit

'Filloi t'i rridhte gjaku nga poshtë kokës...'- SYRI TV flet me dëshmitaren e parë të dhunës mbi avokatin Mëngjesi

Festimet çdo fundjavë mund të ndikojë në shumë mënyra në shëndetin tuaj

Festimet çdo fundjavë mund të ndikojë në shumë mënyra në shëndetin tuaj

19:23, 23/04/2024
A+ Aa A-

Njerëzit që kanë një jetë aktive jashtë punës e dinë shumë mirë se ajo ka një çmim. Qoftë mungesa e gjumit, qoftë ngrënia e pakujdesshme ose pija e tepërt, pas disa vitesh ajo ka tendencë të dëmtojë shëndetin.

Përveç vuajtjes nga gjumi i çrregullt, shumë persona fillojnë të shtojnë peshë.

 

Nutricionisti Dr. Reddy, në Spitalin Botëror Sakra të Bengaluru-së, rekomandon ushqime minimale gjatë natës dhe jo të skuqura ose një ushqim i dëmshëm për shëndetin por kjo është diçka e vështirë për tu ndjekur sidomos kur jeni duke festuar.

Por festat e shpeshta dhe dalja në mbrëmje mund të jetë shumë e dëmshme për shëndetin dhe mendjen tuaj. Pirja e tepërt e alkolit dhe duhanit mund të shkaktojnë probleme serioze shëndetësore në moshë të re. Nëse frekuenton në mënyrë të rregullt baret apo diskotekat, muzika e vazhdueshme me zë të lartë mund të pengojë në dëgjimin tuaj dhe të shkaktojë dhimbje koke.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco