Ambasadori grek: Ne nuk e njohim Kosovën, pozicioni ynë është i pandryshuar

Ambasadori grek: Ne nuk e njohim Kosovën, pozicioni ynë është i pandryshuar

10:27, 14/04/2021
A+ Aa A-

Pozicioni i Greqisë për të mos njohur pavarësinë e Kosovës është i njohur dhe mbetet i pandryshuar, tha ambasadori grek në Serbi George Djakofotakis.

Ai komentoi pritjet e analistëve të politikës së jashtme David Phillips dhe Daniel Server që Greqia do të ndryshojë pozicionin e saj dhe ndoshta do të njohë Kosovën.

"Në parim, ne nuk komentojmë mbi mendimet e analistëve, pozicioni grek mbi mosnjohjen e Kosovës është i njohur dhe mbetet i pandryshuar," tha Djakofotakis në një përgjigje me shkrim, e cila iu përcoll Tanjug nga shërbimi i tij i shtypit.

Flips dhe Daniel Server i thanë RTV Dukagjini se ata nuk presin që pesë vendet e Bashkimit Evropian që nuk e kanë njohur Kosovën të ndryshojnë pozicionet e tyre, përveç Greqisë.

Greqia ka shumë të ngjarë të njohë Kosovën. "Muri që u krijua nga fakti që pesë vende nuk e njohën Kosovën së shpejti do të fillojë të shembet, kur Greqia ose ndonjë vend tjetër të vendosë të njohë Kosovën," tha Phillips.

Phillips dhe Server gjithashtu besojnë se pozicionet e pesë vendeve anëtare të BE duhet të shihen pas përfundimit të dialogut midis Beogradit dhe Prishtinës.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco