Charles McGonigal shpëton veten dhe ‘gropos’ Edi Ramën/ Publikohet marrëveshja për pranimin e fajit

Charles McGonigal shpëton veten dhe ‘gropos’ Edi Ramën/ Publikohet marrëveshja për pranimin e fajit

10:34, 23/09/2023
A+ Aa A-

Mediat amerikane kanë publikuar marrëveshjen e arritur nga avokatët e Charles McGonigal me prokurorët e Departamentit të Drejtësisë në SHBA.

Bie në sy fakti se McGonigal, për të lehtësuar pozitën e tij, ka pranuar të gjithë faktet e dosjes shqiptare.

Portali Business Insider, i cili është marrë gjerësisht me aferën shqiptare të McGonigal, ka publikuar deklarimin e fakteve nga McGonigal si pjesë e marrëveshjes për fajësinë.

Ai pranon gjithçka nga afera e tij shqiptare, duke nisur që nga nisja e një hetimi të manipuluar në FBI për llogari politike të Edi Ramës e deri te fakti se ka marrë licenca për fushat e naftës nga kryeministri shqiptar.

Gazeta ‘New York Times’ shkruan se McGonigal do të dënohet vetëm për një akuzë, atë të fshehjes së fakteve materiale. Por në këmbim, ai duhej të pranonte çdo fakt të dosjes. Në këtë mënyrë, ‘varri’ është hapur për çdokënd që përmendet në këtë dosje, pasi McGonigal ka pranuar gjithçka.

Nga nënte akuza ndaj McGonigal, tetë kanë rënë dhe ai rrezikon të dënohet me deri në pesë vite burg.

McGonigal pranoi të gjithë akuzat që kishin të bënin me Shqipërinë, përfshirë kontaktet me kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama dhe këshilltarin jozyrtar të kryeministrit, Dorian Duçka.

I pyetur nga gjykatësja Colleen Kollar-Kotelly, nëse më 25 nëntor, ai kishte “informuar Prokurorin e Departamentit të Drejtësisë … për një hetim të mundshëm kriminal për një shtetas amerikan, që ishte regjistruar për të bërë lobizëm ‘për një parti që nuk ishte e kryeministrit Rama’,” zoti McGonigal u përgjigj “Po”.

Gjatë seancës zoti McGonigal pranoi se i kishte krijuar lidhjet dhe kontaktet në Shqipëri përmes një mikut të tij, duke iu referuar Nezës, me synimin për të përgatitur terrenin që pasi të largohej nga FBI-ja të ndiqte mundësi biznesi dhe përfitimesh në Shqipëri.

“Përpara se të largohesha nga FBI në shtator 2018, po planifikoja të hapja një biznes konsulence për çështje sigurie me një mik. E dija se kontaktet e mia me qeverinë dhe marrëdhëniet ndërkombëtare mund të ishin të dobishme për mua kur më vonë të nisja biznesin”, tha ai në gjykatë duke iu referuar kontakteve me qeverinë e Shqipërisë.

Ai shtoi më tej, ashtu siç thuhej edhe në aktpadi edhe në deklaratën e fajësisë, se nuk i kishte deklaruar 220 mijë dollarët që tha se i kishte marrë hua nga miku i tij dhe partneri i mundshëm biznesit, duke iu referuar Nezës si edhe nuk kishte deklaruar kontaktet me qytetarë të huaj.

McGonigal pranoi në seancë faktin që ishte takuar disa herë me kryeministrin Edi Rama duke filluar nga shtatori 2017, duke filluar nga takimi i parë më 9 shtator në prani të zotit Duçka që vazhdon të figurojë si personi B edhe në dokumentin ku ofrohet një akuzë e reduktuar.

I pyetur nga gjykatësja nëse pas udhëtimit në shtator 2017, ai kishte mbajtur “një marrëdhënie të vazhdueshme me kryeministrin e Shqipërisë dhe personin B”, zoti McGonigal u përgjigj “Po”.

Në të njëjtën mënyrë ai u përgjigj kur u pyet nëse me kërkesë të Personit A, ai i kishte bërë thirrje kryeministrit të kishte kujdes dhe të mos i jepte licenca për kërkime nafte në Shqipëri një kompanie ruse guaskë, ndërkohë që personat A dhe B kishin interesa financiarë nga vendimi i qeverisë shqiptare.

Po ashtu ai pohoi që gjatë vizitës së shtatorit 2017, McGonigal “u prezantua nga personi A me një biznesmen dhe politikan shqiptar, i cili i kërkoi atij ndihmë, që dikush të hetonte për një komplot të dyshuar për të vrarë biznesmenin dhe politikanin”.

DOSJA E PLOTE

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco