McGonigal e pranon: Ndikova tek Rama të favorizonte kompaninë e Duçkës

McGonigal e pranon: Ndikova tek Rama të favorizonte kompaninë e Duçkës

00:33, 23/09/2023
A+ Aa A-
Charles McGonigal, ish-zyrtari i turpëruar i FBI-së, u deklarua fajtor për fshehjen e 225,000 dollarëve për marrje pagesash sekrete gjatë punës së rasteve të ndjeshme, shkruan bussines insider, përcjell Syri.net

 

Charles McGonigal, ish-gjuetari i spiunazhit të FBI-së, paditë e të cilit tronditën komunitetin e inteligjencës, është deklaruar sërish fajtor – këtë herë për fshehjen e pagesave sekrete nga një njeri me lidhje me inteligjencën shqiptare (Agron Neza). 

 

McGonigal pranoi në gjykatën federale të Uashington DC një akuzë për falsifikimin e të dhënave dhe dhënien e deklaratave të rreme në lidhje me 225,000 dollarët që mori gjatë punës së rasteve të ndjeshme për FBI-në. Agjenti i posaçëm i FBI-së u deklarua fajtor për një akuzë të fshehjes së fakteve materiale si pjesë e një marrëveshjeje me prokurorët federalë. McGonigal tani ka pranuar se ka punuar në mënyrë të paligjshme për Oleg Deripaska - një oligark rus i sanksionuar me lidhje të gjata me Vladimir Putin - pas largimit nga FBI. 

 

Ai ka pranuar gjithashtu se ka marrë pagesa me para në dorë dhe ka ndërmarrë përpjekje biznesi privat në Shqipëri ndërsa ishte ende në një pozicion të lartë në zyrën e FBI-së në Nju Jork.

 

Ajo që mbetet e paqartë është nëse McGonigal dhe Deripaska kishin ndonjë kontakt ndërsa McGonigal ishte ende i punësuar në byro. 

 

Hetimi i FBI-së filloi pasi autoritetet britanike mësuan se McGonigal po takohej fshehurazi me një oligark rus në Londër në vitin 2018, në të njëjtin vit që ai doli në pension. 

 

Në gjykatë të premten, McGonigal tha se 225,000 dollarë i ishin dhënë atij “hua” nga një "mik dhe partner i mundshëm biznesi" dhe se paratë kishin për qëllim të ndihmonin në fillimin e një biznesi që ai po krijonte pa dijeninë e FBI-së ndërkohë që punonte ende për byronë. 

 

Ai individ është identifikuar nga disa media si Agron Neza, një ish-zyrtar i inteligjencës shqiptare që tani jeton në Nju Xhersi. Huaja e Nezës për McGonigal, e dorëzuar me tre pagesa në para, nuk kishte kushte të shkruara dhe nuk u kthye kurrë. 

 

Ish e dashura e McGonigal ka thënë për Insajderin se ajo vëzhgoi disa nga paratë në një çantë në dyshemenë e banesës së tyre në Brooklyn. Sipas fjalëve të gjyqtares Colleen Kollar-Kotelly, paratë "nuk kishin kushte apo burim se nga vinin". Sipas një deklarate të veprës penale, paratë lidheshin me një rrjet marrëdhëniesh që ai zhvilloi me zyrtarët shqiptarë, përfshirë kryeministrin Edi Rama. 

 

McGonigal pranoi se ai e kishte këshilluar Ramën që të shmangte dhënien e kontratave shtetërore të energjisë për kompanitë ruse, këshillë nga të cilat përfitoi një zyrtar tjetër shqiptar që punonte për Ramën si këshilltar jozyrtar edhe teksa konsultohej për një kompani kineze të energjisë. 

 

Ai zyrtar ishte një mik i personit që i kishte dhënë paratë hua McGonigal (Dorian Duçka). 

 

Në gjykatë, McGonigal e përshkroi këtë përzierje konfliktuale të interesit publik dhe privat si "përpjekjet e tij për zhvillimin e biznesit personal".

 

Seth DuCharme, një nga avokatët e McGonigal, u tha gazetarëve jashtë gjykatës se klienti i tij donte të "goditej në tokë" me përpjekjet e tij të biznesit pasi u tërhoq nga zyra në shtator 2018. 

 

McGonigal u padit dy herë në janar - një herë në Uashington DC dhe gjithashtu në Nju Jork - pasi një juri e madhe hetoi ish-shefin e kundërzbulimit. 

 

Insajderi ishte i pari që raportoi mbi hetimin e jurisë së madhe që çoi në pyetje me shkrim drejtuar FBI-së nga anëtarët e të dyja palëve në Capitol Hill. 

 

McGonigal u akuzua për pastrim parash dhe dhënie të deklaratave të rreme në zbulimet e kërkuara të punonjësve të tij si agjent i FBI-së, raportoi më parë Insider. Përveç çështjes në Uashington, DC, McGonigal u përball me akuza në Nju Jork për bashkëpunim me oligarkun rus Oleg Deripaska, i cili shkeli sanksionet kundër miliarderit të lidhur me Putinin.

 

McGonigal u deklarua fajtor muajin e kaluar në çështjen e Nju Jorkut për akuzat për pastrim parash dhe komplot për të shkelur sanksionet. 

 

Dënimi i tij është caktuar për 14 dhjetor. Ai është planifikuar të dënohet në Uashington për akuzën e fshehjes më 16 shkurt 2024.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco