Arben Ahmetaj ankimon në Gjykatën Kushtetuese kontrollin e banesës së bashkëjetueses

Arben Ahmetaj ankimon në Gjykatën Kushtetuese kontrollin e banesës së bashkëjetueses

09:56, 19/09/2023
A+ Aa A-

Nga arratia, përmes avokatëve të tij, ish-numri dy i qeverisë, Arben Ahmetaj ankimon në Gjykatën Kushtetuese kontrollin e banesës së bashkëjetueses.

Ai kërkon shfuqizimin e vendimit të Gjykatës së Posaçme, të lënë në fuqi nga Apeli dhe Gjykata e Lartë.

Sipas ankimit, kontrollet janë në papajtueshmëri me ligjin dhe antikushtetuese, pasi nuk ka patur autorizim nga Kuvendi, sepse në njërën nga banesat jetonte edhe vetë Ahmetaj, që gëzonte mandatin e deputetit.

Mbrojtja rendit katër pika pse e konsideron të paligjshëm kontrollin e banesave.

Nga Kushtetuesja, Ahmetaj kërkon shfuqizimin e e vendimit të Gjykatës së Lartë dhe dërgimin e çështjes për rigjykim në Apel.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco