VIDEO/ Rikthehet Krasta: Shteti nuk ekzistoi pas tërmeteve, duhet rithemeluar republika

VIDEO/ Rikthehet Krasta: Shteti nuk ekzistoi pas tërmeteve, duhet rithemeluar republika

22:09, 13/12/2019

Gazetari i njohur Adi Krasta ka nisur mbrëmjen e sotme rrugëtimin e tij të ri profesional, tanimë jo në Tiranë, por në Prishtinë.

Ai do të jetë pjesë e televizionit T7 në Kosovë ku edhe do të vijojë transmetimin emisioni i tij “A-Show”.

Por siç është bërë traditë tashmë, emisionet e Krastës nisin me monologun e tij të famshëm e ku ky i sotmi kishte në fokus tërmetin tragjik të 26 Nëntorit dhe reagimin e qeverisë.

Sipas Krastës, mosekzistenca e shtetit pas tërmetit, është një fakt. Edhe diletantizmi i qeverisjes, madje edhe nervozizmi i skajshëm në fytyrën e saj të lodhur e të deformuar. Kur shohim kronika që i shpëtojnë policave të informacionit dhe vetë agresivitetit të dështimit sheh fytyra shqiptarësh që janë të lodhura. Pak fjalë, trauma jo vetëm nga tërmeti, por edhe nga njeriu”, nis monologu i Krastës.

E plotë:

Pershendetje, Nese fakti eshte nje jnformacion i verifikueshem atehere mosekzisteenca e shtetit shqiptar pas termeteve eshte fakt. Dhe diletantizmi dramatik i qeverisjes, madje dhe nervozizmi i skajshem ne fytyren e lodhur e te deformiar te saj. Kur sheh kronikat qe i shpetojne policise se informaconit dhe agresivitetit te deshtimit, sheh fytyra te lodhura ku lexohet pa fjale trauma jo vetem nga termeti por edhe nga njeriu.

E kaluara e tashme na ben te qeshim hidhur e me shpoti. Syte i kemi tek e ardhmja. Ajo qe qendron si vater e ndezur e alarmit te brendshem eshte Shqiperia e pas disa muajve. Shqiperia, edhe kur lekundet nga termetet, edhe kur abuzohet nga fjalet e gjestet, edhe kur vidhet e tallet, eshte e njerezve te zakonshem. Ata, ne, nuk duhet te lodhemi e te frikesohemi. Nje kryetar bashkie hajdut dhe mashtrues duhet ta dije cfare mendohet per te. Propagande te shfrenuar ata, te verteten kokeforte ne. Ne rrethana te jashtezakonshme duhen marre masa te jashtezakonshme. Ndeshkimi per nje krim ndaj popullit dhe atdheut duhet bere edhe pertej votes. Vota tanime eshte bere e pamjaftueshme. Sikurse jetike dhe e pashmangshme te rrisim aktivizmin, pertej militantizmit te partive. Dikur ndaj nje skandali publik kishte reagim njerezor te menjehershem.

Sot pafytyresia populiste na ka bere te pandjeshem. Shoqeria shqiptare eshte e detyruar te reagoje mencurisht. Le ta kalojme luften mediatike online. Keto rrjete nuk mund te jene terroriste vetem kunder njeriut te ndershem por pa pushtet. Si ne median tradicionale por sidomos ne gazetarine popullire online Emertimi dhe turperimi. Publikimi i faktit dhe diskutimi e analiza e gjalle jo partiake eshte me e forte se vota. Narrativa e te vertetes nuk i perket vetem gazetareve, madje tani pa Bryli Broadway, JOQ, Lolita, pa Gencin, Kriston e shume te tjere, pa grupin e stermadh per mbrojtjen e teatrit, puna jone si gazetare eshte e paplote, e pambrojtur dhe shpesh e pakuptuar plotesisht. Mbyllja e faqeve, sulmet ad hominem, mbyllja e programeve televizive realiste dhe promovimi e financimi i sherbetoreve te pushtetit eshte reale. Ka nje zgjim te vemendjes nga jashte. Ne nje leterkembim me presidentin e parlamentit europian David Maria Sassoli, ai dha garanci se eshte shume i ndjeshem per standardet demokratike ne vend. Por ne e dime se reagimi i brendshem eshte zgjidhja.

Ndaj Tallja publike, diskretitimi i propagandes, leximi e dekodimi i dyfytyresise dhe i veseve qe drejtojne sot Shqiperine eshte me i forte se vete vota. Vota ka treguar se blihet. Shpirti i lire demokratik jo. Le la leme kete pushtet pushtues te thermohet. Eshte e tepert ta bejme ngjarje. Le te forcojme qytetarin. Te behen padi te medha si te Nurembergut per pushtetaret pushtues qe dehja e momentit dhe mosndeshkimi i paraardhesve te tyre u krijoi bindjen e rreme se nuk do paguajne. Te vazhdoje diskretitimi i hajduterise dhe karagjozlkekut. Nisma thurrje, Vajza e djem te rinj kurajoze, juriste, mjeke, mesues qe duan me shume Shqiperine se partine, momenti i duhur eshte tani. 30 vjet eshte shume per te kuptuar se ky vend do kete nje fund te trishte nese shqiptari i zakonshem nuk do reagoje fort per demogracine, ligjin dhe llogaridhenien. Nje fund vjen natyrshem. Por nuk duhet te na mjaftoje. Te bejme presion per rithemelimin serioz te Republikes. Ky atdhe duhet te prodhoje nje zgjidhje te sigurte e afatgjate.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Reaksion15/12/2019 14:05

VETËM DUKE U MBLEDHUR TE GJITHE BADHKË JU MENDJENDRITURIT DHE PENËARTËT QE E AKUZONI DHE E DAMKOSNI AQ BUKUR ATE ZHELE KRYEMINISTER I CILI I SHOI PERFUNDIMISHT ENDRRAT E SHQPTARVE PO SHKEL BARBARISHT MBI INTERESAT E POPULLIT MUND TA SHKULNI ATE KANCER...DUHET REVOLUCION MBAREPOPULLOR ASHTU SI 30 VITE ME PARE

Daj Jaku13/12/2019 23:32

Nuk kam çfarë ti shtoj. Të lumtë o djalë trim. Bravo Kosova. As tek thembra nuk i afrohet Shqipëria për kulturën demokratike. Janë edhe me fat që nuk kanë provuar direkt mbi kurriz dy të çmendurit e këtyre 75 viteve të fundit. enver edvin.

Skrapari13/12/2019 22:32

Turp i madh per shqiptaret e Shqiperise qe nuk diten te trajtojne si duhet nje super gazetar si z. Krasta. Turp, turp.

Afel013/12/2019 22:23

ADI KRASTA QE NE FILLIM KE QENE NR.1....FATTI SENTIRE...

Shto koment

Denonco