Milot-Balldren/ Shehaj: Nuk e anulloi qeveria por denoncimet e opozitës dhe distancimi i bankave

Milot-Balldren/ Shehaj: Nuk e anulloi qeveria por denoncimet e opozitës dhe distancimi i bankave

19:45, 07/12/2019

“Nuk e anuloi qeveria, por denoncimet e opozitës”, kështu tha ish-deputeti demokrat, Agron Shehaj, pasi Qeveria ngriu rrugën Milot-Balldren.

Përmes një postimi në Facebook, Shehaj shkruan se kontrata për rrugën Milot-Balldren ishte një mashtrim, të cilin PD e ka paralajmëruar që prej më shumë se 6 muajsh.

"Kjo është arsyeja se pse kontrata korruptive me vlerë 360 milionë euro u zhbë, per fatin e mirë të të gjithë qytetarëve shqiptarë. Nuk e anulloi qeveria por denoncimet e opozitës dhe distancimi i bankave nga skemat mashtruese të korrupsionit", shkruan ndër të tjera ish deputeti.

Postimi i plotë:

Mashtrimi i paralajmeruar i Milot-Balldrene

Qeveria pranoi nje dite me pare se kompania koncesionare e rruges Milot-Balldrene nuk i plotesoi kushtet e kontrates koncesionare, pasi arriti te siguroje parate per ta ndertuar rrugen.

Ky eshte nje mashtrim qe Partia Demokratike e ka paralajmeruar me shume se 6 muaj me pare, qe kur Ministria e Infrastruktures e dorezoi per miratim ne Kuvend kontraten se bashku me shtojcat financiare.

Qe ne ate kohe denoncuam se Milot-Balldren ishte nje kontratë mashtruese, ku kompania ANK merrte përsipër të paguante 52 milionë euro nga kapitali i saj, kur ne bilanc kishte gjithsej vetëm 4 milionë euro kapital.

Qe ne fillim thame se e gjithe skema financiare e kontrates ishte nje mashtrim i madh, i ngritur per te tentuar nje afere gjigande korrupsioni. Por sot farmiresisht kjo mega afere ka deshtuar. Sepse edhe bankat e pane qarte qe kontrata e koncesionit kishte pasaktesi dhe tregues te falsifikuar financiar.

Kjo eshte arsyeja se pse kontrata korruptive me vlere 360 milione euro u zhbe, per fatin e mire te te gjithe qytetareve shqiptare. Nuk e anulloi qeveria por denoncimet e opozites dhe distancimi i bankave nga skemat mashtruese te korrupsionit.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco